preloader

8 نکته برای داشتن واژن سالم


8 نکته برای داشتن واژن سالم
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 14595 اشتراک گذاری :

 


شما می توانید اقداماتی برای حفاظت از بهداشت واژن انجام دهید
همه زنان باید در مورد سلامت واژن خود نگران باشند. مهبل (واژن) سالم به طور طبیعی اسیدی بوده و شامل مقادیر غنی از باکتری های مفید است که به دفع کردن عفونت و حفظ سطح pH طبیعی  مهبل (واژن) کمک می کند واژن سالم مقدار کمی ترشح دارد که با آن  خود را تمیز نگه می دارد، مثل  اندازه که  برای کمک به تمیزی دهان شما ترشح می شود  . هر گونه تداخل با این شرایط عادی، ممکن است  شما را با سوزش واژن یا عفونت مواجه کند  در اینجا  می گوییم که چگونه مهبل (واژن) خود را سال نگه دارید


محافظت از pH واژن تعادل بدون دوش واژینال

دوش واژینال می تواند سطح PH واژن را مختل کند و با  کاهش اسیدیته آن صحنه را برای عفونت های باکتریایی  آماده سازد  به طور معمول، pH واژن حدود 3.8-4.5 است  اگر مهبل (واژن) شما دارای بوی تند  و یا ناخوشایند است به  دکتر خود مراجعه کنید از مصرف صابون های تند و یا مواد پاک کننده در فرج و یا داخل واژن خودداری کنید  زیرا می تواند  بر تعادل pH سالم تاثیر گذارد.

 

حفظ یک رژیم غذایی سالم برای واژن سالم

ممکن است متوجه نباشید ، اما داشتن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل و نوشیدن مقدار زیادی مایعات کلید سلامت واژن و باروری است. در واقع، برخی ممکن است در درمان مشکلات سلامت واژن موثر باشد. آب قره قاط و ماست به طور بالقوه می تواند کمک به جلوگیری از عفونت قارچی کرده و به درمان نیز  کمک کند . و اگر شما تجربه خشکی واژن داشته اید از دکتر خود بپرسید که آیا می توانید  محصولات سویا را که شامل یک شکل ضعیف استروژن است بیشتر مصرف کنید 


اعمال سالم جنسی به خاطر خروج باکتری های مضر

استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی کمک می کند تا در برابر بیماری های مقاربتی مانند ایدز، تبخال تناسلی، سفلیس، سوزاک، زگیل تناسلی و کلامیدیا کحافظت شوید  برخی از این بیماری ها، مثل HIV و تب خال تناسلی، هیچ درمانی ندارند  است.، مانند ویروس پاپیلومای انسانی که باعث زگیل تناسلی می شود  که ممکن است به  سرطان و یا منجر به بیماری های دیگر. شود  شما باید از کاندوم هنگام رابطه جنسی  دهانی سا و یا مقعد  نیز استفاده کنید و برای جلوگیری از ورود باکتری های مضر به داخل واژن جنس آن را تغییر رهید  تغییر دهید.

 

برای مراقبت پیشگیرانه به طور منظم به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید 

داشتن معاینات  منظم زنان و زایمان برای  حفظ سلامت واژن شما بسیار مهم است. هر زن باید از سن 21 سالگی  به پزشک مراجه کند و اگر فعالیت جنسی داشته باشد هر سه سال این معاینه را داشته. باشد  پزشک زنان و بسیاری از پزشکان خانواده آموزش دیده برای تشخیص بیماری ها و اختلالات هستند  که می تواند آسیب های واژن یا سیستم تولید مثل شما را تشخیص دهند. زنان نیز باید تست  پاپ اسمیر را که نشان دهنده سرطان تخمدان و رحم است  به طور منظم انجام دهند  تست پاپ اسمیر  می تواند تغییرات در سلول های واژن که ممکن است سرطانی شوند را  نشان دهد و  تشخیص انجام شود .


درمان عفونت  چه وقتی بوجود می آیند

سه نوع از عفونت های واژن عبارتند از: عفونت قارچی، واژینوز باکتریال و تریکومونیاز. این عفونتها با انواع مختلفی از قارچ ها ایجاد می شود، در حالی که واژینوز باکتریال توسط رشد بیش از حد باکتری در واژن ایجاد می شود. تریکومونیاز از راه جنسی منتقل می شود. درمان این عفونت ها بسیار مهم است زیرا عدم درمان آنها می تواند به مشکلات بهداشتی و عدم  باروری ، دردناک، تبدیل شود  هر سه آنها را می توان با داروهای خوراکی و یا موضعی درمان کرد


استفاده به اندازه کافی  از روان کننده، نه وازلین

روانکاری بخش مهمی از مقاربت است. بدون آن، پوست دهانه رحم می تواند تحریک شده و ساییده شده و ، گاهی اوقات آسیب ببیند در حالی که مهبل معمولا به طور طبیعی در طول انگیختگی زنان  ترشح دترد اما  برخی از زنان به اندازه کافی روان کننده طبیعی تولید نمی کنند. در این مورد، زنان باید یک روان کننده  مصنوعی به منظور کاهش اصطکاک و سوزش، و به منظور افزایش لذت استفاده کنند. از کرم ها  (مانند وازلین) و سایر محصولات مبتنی بر نفت برای این منظور  استفاده نکنید زیرا آنها می توانند باعث پاره شدن  کاندوم  و یا  عفونت شود.

 

انتخاب لباس زیر مناسب و اینکه دقت کنید تا خشک بمانند

مهبل (واژن) شما باید تمیز و خشک بماند - و آنچه شما می پوشید می تواند تاثیر گذارد. انواع خاصی از پارچه ها در نزدیک ناحیه تناسلی می تواند گرما و رطوبت را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به رشد بیش از حد باکتری ها و عفونت شود . لباس زیر پنبه ای در طول روز، و اجتناب از لباس های چسبان و  تنگ، و تعویض سریع لباس های شنا و مرطوب و لباس تمرین عرق  کرده


بهداشت خوب

پس از اجابت مزاج، پاک کردن از جلو به عقب برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی واژن و کاهش خطر ابتلا به عفونت مثانه. تعویض نوار بهداشتی و تامپون به طور منظم در طول دوره عادت ماهیانه .

هنگامی که شما پریود نیستید ، اما ترشح دارید می توانید از پد های روزانه استفاده کنید .در غیر این صورت نباید از پد استفاده کنید زیرا آنها رطوبت و گرما را در نزدیکی مهبل (واژن) شما حفظ خواهد کرد که می تواند منجر به عفونت گردد.

منبع: everydayhealth
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید