preloader

مسائل مشترک بهداشت روان در زنان


مسائل مشترک بهداشت روان در زنان
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10700 اشتراک گذاری :

 

 

برخی اختلالات روانی در زنان شایع تر است. دلایل این تفاوت های جنسیتی و همینطور چگونگی داشتن احساس خوب و محافظت از خود را بدانید .
اگر شما زنی هستید که تجربه افسردگی، اضطراب، و یا اختلالات دیگر سلامت روان را داشته اید بدانید تنها نبوده اید  
بر اساس یک نظرسنجی که اخیرا در آمریکا صورت گرفت 29 میلیون زن آمریکایی، یا حدود 23 درصد از جمعیت زنان، یک اختلال مرتبط با سلامت روانی قابل تشخیص را در سال گذشته تجربه کرده اند. با توجه به اینکه این آمار فقط از موارد گزارش شده بوده وممکن است میلیون ها موارد دیگربوده که برای درمان مراجعه نکرده اند و در نتیجه گزارش نشده است.

 سلامت روان: مسائل سلامت زنان

برخی از شرایط سلامت روانی بیشتر در زنان رخ می دهد و می تواند نقش مهمی در وضعیت سلامت کلی یک زن را بازی کند.
در حالی که مردان میزان بالاتری از اوتیسم، اسکیزوفرنی ، اختلال شخصیت ضد اجتماعی و اعتیاد به الکل را نشان می دهند  مشکلات شایع تر روانی در زنان تر شامل تجربه

افسردگی:زنان دو برابر بیشتر از مردان(  12درصد از زنان در مقایسه با 6 درصد از مردان) به افسردگی مبتلا می شوند.
اضطراب و ترس های خاص: اگر چه مردان و زنان به طور مساوی توسط چنین شرایطی از سلامت روانی به عنوان اختلال وسواس و هراس اجتماعی تحت تاثیر قرارمی گیرند اما در کل زنان دو برابر بیشتر از مردان به اختلال ترس، اضطراب و ترس های خاص دچار می شوند .
سندرم استرس پس از سانحه (PTSD) :تثبیت حالات فردی بیمار در زنان احتمال ابتلا به PTSD  بعد از یک رویداد آسیب زا حدود دو برابر بیشتر است.
اقدام به خودکشی.:مردان 4 برابر بیشتر از زنان در اقدامات خودکشی ی میرند اما نرخ  تلاش برای خودکشی زنان دو یا سه بار بیشتر از مردان است.
اختلالات اشته:. حداقل 85 درصد زنان از اختلالات بی اشتهایی و 65 درصد از اختلالات پرخوری رنج می برند

 

سلامت روان: علائم متفاوت زنان

حتی زمانی که در مردان و زنان یک تشخیص مشترک در زمینه مشکلات روانی داده می شود ،ممکن است علائم و در نتیجه درمان متفاوتی داشته باشند .
به عنوان مثال، یک مرد که افسرده است به احتمال زیاد مشکلات شغلی پیدا می کند در حالی که یک زن  افسرده بیشتر احتمال دارد علائم جسمی، مانند خستگی و یا اختلالات اشتها و خواب داشته باشد. بر خلاف همتایان مرد افسرده، زنان در عرض چند سال بعد از شروع افسردگی تمایل بیشتری به سوء استفاده از الکل دارند و با احتمال بیشتری به استفاده از رسانه های مذهبی و عاطفی برای جبران علائم افسردگی روی می آورند مردان در چنین مواقعی اغلب از طریق ورزش و سرگرمی به مبارزه به افسردگی می پردازند


زنان مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب دچار افسردگی و اختلال تفکر می شوند، در حالی که مردان مبتلا به اسکیزوفرنی احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به یک فرد بی تفاوت و جامعه گریز دارند  زنان مبتلا به اسکیزوفرنی معمولا پاسخ سریعتری به داروهای ضد جنون داده و نیاز به مراقبت شخصی کمتری دارند.همچنین  زنان مبتلا به اسکیزوفرنی علائم رفتاری بیشتری را نشان می دهند که می تواند روند تشخیصی را پیچیده کرده و در نتیجه برای بیمار علاوه بر داروهای ضد روان پریشی نیاز به دارو های تثبیت کننده حالات نیز باشد .

 

سلامت روان: چرا تفاوتهای جنسیتی وجود دارد؟

آنچه که در مغز و بدن زنان سبب افتراق این پاسخ ها به بیماری های روانی می شود چیست  :
تأثیرات بیولوژیکی. نوسانات هورمونی زنان نقش مهمی در خلق و خو و افسردگی بازی می کند. هورمون استروژن می تواند اثرات مثبت در مغزایجاد کند  زنان مبتلا به اسکیزوفرنی در مراحل خاصی از چرخه قاعدگی خود از علایم شدید عصبی در مغزشان کاسته شده و سبب حفظ ساختار سلول مغز می شود  و از آن ها در  برابر برخی از جنبه های آلزایمر محافظت می کند. از سویی دیگر، زنان تمایل به تولید کمتر هورمون  سروتونین که یک  تثبیت کننده حالات است دارند  و سنتز آن در زنان آرام تر از  مردان صورت می گیرد که این امر ممکن است دلیل نرخ بالاتری از افسردگی در زنان باشد همچنین  آرایش ژنتیکی یک زن نیز به ایفای نقش در توسعه چنین اختلالات عصبی آلزایمر می پردازد
تاثیرات اجتماعی و فرهنگی است. با وجود پیشرفت در برابری جنسیتی، زنان هنوز  هم  هنگامی که به قدرت اجتماعی و اقتصادی، می رسند با چالش هایی از قبیل وضعیت، موقعیت، و وابستگی مواجه هستند  که این مسئله می تواند منجر به افسردگی و سایر اختلالات روانی شود زنان هنوز مراقبان اولیه برای کودکان هستند، و همچنین تخمین زده می شود که 80 درصد آن ها از سالمندان خود نیز مراقبت می کنند ، که این کار ها  استرس را به زندگی یک زن می افزاید .

دختران تمایل بیشتری به نارضایتی از بدن خود دارند بخصوص در زمان بلوغ،که  این حالت نیز یک واکنش است به افسردگی. همچنین دختران از نظر جنسی بیشتر از پسران مورد آزار قرار گرفته و به یک پنجم زنان تجاوز یا اقدام به تجاوز به عنف شده است  که می تواند به افسردگی و اختلال و هراس منجر شود.

تاثیرات رفتاری. برخی معتقدند که زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد اختلالات سلامت روان هستند و پزشکان بیشتر در معرض تشخیص یک زن با افسردگی برای درمان بیماری با داروهای تغییر خلق و خویی می باشند زنان با احتمال بیشتری نگرانی های بهداشت روان خود را با  یک پزشک عمومی در میان می گذارند، در حالی که مردان تمایل به بحث در مورد آنها با یک متخصص سلامت روان دارند. با این حال، گاهی اوقات زنان از ترس خشونت فیزیکی و سوء استفاده مشکلات سلامت روان خود را مطرح نمی کنند و گزارش نمی دهند .
 

سلامت روان: تحقیقات در حال انجام

در حالی که تفاوت بین مردان و زنان، همیشه در تحقیقات سلامت روان وجود داشته ، در سال های اخیر الزامات دولت ها ،موسسات بهداشتی را برای پاسخ به نیاز به تحقیقات سلامت روان خاص در زنان تشویق کرده است. سازمان های خصوصی نیز در این زمینه  به تحقیق در مورد مسائل مربوط به سلامت روان زنان به طور جداگانه پرداخته اند.
.
برای مثال، محققان در مرکز تحقیقات سلامت زنان در دانشگاه ییل در نیوهیون، در حال مطالعه در مورد مسائل مربوط به بهداشت روانی زنان، از جمله:
تفاوت در رشد مغز که ممکن است دیدگاه های خاصی را در درمان و پیشگیری از افسردگی و اختلال دوقطبی ارائه دهد.
فرایندهای خلق و خوی و حافظه در زنان که ممکن است آنان را برای آ برای ترک سیگار با مشکل مواجه کند .
اثرات استروژن بر حافظه، رفتار، شناخت و احساسات، و به ویژه اثرات ان بر روی افزایش نرخ ابتلا به PTSD و افسردگی
ژنتیک خاص در زنان که ممکن است آن ها را در اعتیاد به الکل کمک کند
با تحقیقات بیشتر و درک بیشتری از مسائل مربوط به سلامت روان زنان ، کارشناسان امیدوارند که با درمان های هدفمند نتایج بهتر و مثبت تری برای سلامت روان زنان به ارمغان آورند.

منبع: Everyday health
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید