;
اختلال دوقطبی: علائم، علل، تشخیص و درمان اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی: علائم، علل، تشخیص و درمان اختلال دوقطبی


این مقاله در چه موردی بحث می کند؟

این مقاله در مورد اختلال دوقطبی در بزرگسالان است. توجه داشته باشید که ممکن است اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان مقداری متفاوت باشد.

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی یک بیماری است که باعث تغییرات شدید خلقی شده و می تواند شامل حملات جنون آمیز با انرژی بسیار بالا و یا افسردگی های بسیار شدید باشد. به این بیماری جنون ادواری نیز گفته می شود.

این بیماری می تواند موجب رفتار های شدیدی شود که عملکرد فرد بیمار را در محل کار، خانواده و روابط اجتماعی مختل کند. برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دست به خودکشی می زنند.

ممکن است ابتلا به این اختلال باعث شود که شما احساس درماندگی و ناامیدی داشته باشید. اما شما تنها نیستید. صحبت کردن با افراد دیگری که به این اختلال مبتلا هستند ممکن است باعث شود که شما بیشتر به زندگی طبیعی امیدوار شوید همچنین طی کردن مراحل درمانی می تواند در این راه به شما کمک کند.

اغلب، افراد خانواده ی شخص بیمار نیز احساس ناامیدی می کنند. در برخی موارد افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها مبتلا به اختلال دوقطبی است، خود نیازمند مشاوره می شوند.

علل بیماری اختلال دوقطبی چیست؟

علل اختلال دوقطبی به طور کامل شناخته شده نیست. البته مشخص شده است که این بیماری در خانواده ها به وجود می آید و همچنین ممکن است محیط زندگی و وضعیت خانواده نیز در بروز این بیماری تاثیر داشته باشند. یکی از علل احتمالی اختلال دوقطبی، عدم تعادل شیمیایی در مغز است.

علائم اختلال دوقطبی چه چیزهایی هستند؟

علائم به نوسانات خلق و خوی شما بستگی دارد. در حالت جنونِ این اختلال، ممکن است شما بسیار شاد و پر انرژی باشید. ممکن است احساس کنید که به خواب بسیار کمی نیاز دارید. ممکن است اعتماد به نفس بیش از حدی داشته باشید و پول زیادی خرج کنید و در فعالیت های خطرناک و هیجان انگیز شرکت کنید.

بعد از مرحله جنون ممکن است به حالت طبیعی برگردید و یا ممکن است احساسی کاملا متفاوت داشته باشید و در نقطه مقابل این حالت قرار بگیرید. احساس نا امیدی، غم و اندوه و افسردگی داشته باشید. در این حالت ممکن است در فکر کردن و تصمیم گیری دچار مشکل شوید. ممکن است با مشکلات حافظه مواجه شوید. یا شاید دیگر تمایلی برای انجام کارهایی که قبلا از آنها لذت می بردید نداشته باشید. حتی ممکن است به خودکشی فکر کنید.

نوسان خلقی در اختلال دوقطبی می تواند خفیف و یا شدید باشد. این نوسانات ممکن است در طی چند روز و یا هفته رخ بدهند و یا اینکه به یکباره و در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت بروز کنند. این نوسانات می توانند برای چند ساعت تا چند ماه طول بکشند.

تشخیص اختلال دوقطبی چگونه است؟

تشخیص اختلال دوقطبی دشوار است. هیچ تست و آزمایش آزمایشگاهی برای آن وجود ندارد. به جای آن، پزشک از شما سوالات دقیقی در مورد علائم شما و مدت زمانی که این علائم بروز کرده اند خواهد پرسید. برای اینکه شما مبتلا به اختلال دوقطبی نوع اول تشخیص داده شوید باید به مدت حداقل یک هفته علائم جنون در شما مشهود باشد (اگر این علائم به حدی شدید باشند که مجبور به بستری کردن شما شوند، در این حالت این یک هفته به مدت زمان کمتری تقلیل می یابد.) در این مدت شما باید حداقل سه مورد از علائم جنون را مانند نیاز کمتر به خواب، پر حرفی، رفتار های شدید و افراطی و یا غیر مسئولانه داشته باشید. در اختلال دوقطبی نوع دو، ممکن است حالت جنون شدت کمتری داشته و کوتاه تر باشد.

ممکن است از شما آزمایش خون و ادرار به عمل بیاید تا مطمئن شوند که این علائم به بیماری دیگری مربوط نمی شود.

درمان اختلال دوقطبی چگونه است؟

اختلال دوقطبی هر چه زودتر تشخیص داده و درمان شود بهتر است و احتمال در اختیار گرفتن کنترل آن بیشتر است. یکی از مهمترین کار هایی که در برخورد با مرحله جنون اختلال دوقطبی باید انجام شود، تشخیص علائم هشدار دهنده اولیه این مرحله است که می توان در صورت تشخیص زود هنگام، با استفاده از درمان های دارویی آن را کنترل کرد.

داروهای بسیاری برای درمان اختلال دوقطبی وجود دارند. ممکن است برای پیدا کردن داروی مناسب، مجبور باشید که چند نوع دارو مختلف را امتحان کنید تا در نهایت به بهترین دارو که برای شما مناسب است برسید.

بسیاری از مبتلایان به اختلال دو قطبی باید هر روز داروهای تثبیت کننده خلق و خو مصرف کنند. داروی ضد جنون نیز می توانند برای کنترل علائم مرحله جنون به شما کمک کنند. داروی های ضد افسردگی نیز برای درمان مرحله افسردگی اختلال دوقطبی تجویز می شوند اما این کار بسیار با احتیاط انجام می شود زیرا که در برخی افراد، مصرف داروی ضد افسردگی ممکن است موجب آغاز فاز جنون شود.

باید چند داروی مختلف برای درمان اختلال دو قطبی مصرف شود تا در نهایت متوجه شوید که کدام یک از آنها بهتر می تواند در درمان این اختلال به شما کمک کند به همین منظور شما باید به صورت مداوم با پزشک در تماس بوده و مورد معاینه قرار بگیرید تا پزشک تاثیر داروها را بررسی کند و بهترین دارو را برای شما انتخاب کند.

مشاوره نیز می تواند برای شما و خانوادتان بسیار مهم باشد. مشاوره می تواند به شما کمک کند تا با مشکلاتی که به علت اختلال دوقطبی در کار و یا روابط شما به وجود آمده است مقابله کنید.

کشیدن نموداری از خلق و خوی شما می تواند الگو و علائم اختلال دوقطبی را بهتر به شما نشان دهد. در یک دفتر یادداشت احساسات خود را بنویسید و همچنین مواردی که شما را در این حالت نگه میدارند را یادداشت کنید. اگر متوجه شدید که چه عواملی می تواند باعث آغاز نوسانات خلقی شما شود، ممکن است بتوانید در برخی موارد از بروز آنها پیشگیری کنید.

برخی از افراد اغلب در مرحله جنون چون احساس خوبی دارند، از مصرف داروهایشان خودداری می کنند. اما این کار اشتباه است. شما باید داروهای خود را به صورت منظم و حتی اگر احساس می کنید که بهتر شده اید، مصرف کنید.

اختلال دوقطبی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تقریبا می توان گفت که 1% (یک نفر از هر 100 نفر) به اختلال دوقطبی مبتلا هستند. شیوع اختلال دوقطبی در زنان و مردان به یک اندازه است و معمولا در بین سنین 15 تا 24 سالگی بروز می کند.

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو *
تاریخ انتشار :
4 از 5امتیاز این مقاله در شفاجو