preloader

4 نکته برای مقابله با پروستات بزرگ شده


4 نکته برای مقابله با پروستات بزرگ شده
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 29843 اشتراک گذاری :

هنگامی که مردان به سن 25 سالگی می رسند، پروستات شروع به رشد می کند. این بزرگ شدن پروستات طبیعیست و به آن هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) گفته می شود.  هیپرپلازی خوش خیم پروستات شایع ترین دلیل بزرگ شدن پروستات می باشد. BHP یک بیماری خوش خیم است که به سرطان منجر نمی شود اما ممکن است این دو بیماری (سرطان پروستات و بزرگ شدن پروستات خوش خیم) به صورت همزمان در شخص بیمار وجود داشته باشند.

اگرچه در 50 تا 60 درصد مردان مبتلا به BHP، معمولا هیچ علائمی در طول زندگی بروز نمی کند اما در سایر افراد ممکن است همین بیماری زندگی را سخت و دردناک کند.

علائم BHP عبارتند از:

  • جریان ضعیف و منقطع یا چکه چکه ادرار
  • ضرورت برای ادرار کردن و یا حتی نشت ادرار
  • احساس تخلیه ناکامل مثانه
  • تکرر ادرار، مخصوصا در شب ها

در نتیجه بسیاری از مردان برای رهایی از این علائم، به دنبال درمان می گردند. خبر خوب این است که درمان این بیماری خوش خیم، پیشرفت کرده است. پزشک و بیمار داروهای بیشتری را برای تجویز و امتحان کردن در اختیار دارند لذا اگر یکی از آنها موثر واقع نشد، دارویی دیگر جایگزین می شود. از طرفی درمان از طریق عمل جراحی نیز بسیار پیشرفت کرده و تاثیرگذارتر شده و از میزان عوارض جانبی آن به شدت کاسته شده است.

البته علاوه بر روش های درمانی نکات دیگری برای مقابله با بزرگ شدن پروستات وجود دارد که خود فرد بیمار می تواند انجام دهد. اگر شما علائم خاصی را مشاهده نمی کنید و یا علائم شما چندان دردسر ساز نیستند، شاید تنها هوشیار بودن بهترین راه برای مراقبت از پروستاتتان باشد. منظور از هوشیار بودن این است که به صورت منظم عوارض ناشی از بیماری را چک کنید تا اگر بیماری در حال توسعه بود، سریعتر متوجه شده و جهت درمان اقدام کنید. برای علائم نگران کننده تر، معمولا پزشک برای شما یک سری تغیرات در سبک زندگی و احتمالا دارو تجویز خواهد کرد. اغلب همین روش ها می توانند برای جلوگیری از بدتر شدن علائم و نیاز به عمل جراحی کافی باشند.

نکاتی برای از بین بردن علائم بزرگ شدگی پروستات (BPH)

در ادامه به چهار نکته ساده برای تسکین برخی از علائم BPH خواهیم پرداخت:

1- افرادی که عصبی و نگران هستند با تکرر ادرار مواجه می شوند. در این حالت کاهش استرس به کمک ورزش کردن و تکنیک های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن می تواند به شما کمک کند.

2- قبل از رفتن به رختخواب برای تخلیه کامل مثانه خود زمان بگذارید. با این کار می توانید تعداد دفعات بیدار شدن برای ادرار کردن را در طول شب کم کنید.

3- با پزشکتان در مورد تمام دارو های با نسخه و بدون نسخه ای که مصرف می کنید صحبت کنید. ممکن است پزشکتان با کم کردن دوز آنها و یا حتی با جایگزینی آنها با دارو هایی دیگر از میزان مشکلات شما کم کند.

4- از نوشیدن آشامیدنی ها به خصوص الکلی و کافئین دار در طول شب بپرهیزید. هر دو می توانند بر روی عضلات مثانه تاثیر گذاشته و برای تولید ادرار بیشتر کلیه ها را تحریک کنند و منجر به تکرر ادرار شبانه شوند.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

 

نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید