بیماری مقاربتی: علل، علائم، پیشگیری و درمان سفلیس

بیماری مقاربتی: علل، علائم، پیشگیری و درمان سفلیس


دوستداران تازه های سلامت سلام،

امروز با مطلبی مرتبط با بیماری سفلیس در خدمت شما هستیم.

سفلیس چیست؟

سفلیس (سیفلیس) یک بیماری بسیار مسری است که عمدتا از طریق رابطه جنسی (دهانی، مقعدی و واژنی) منتقل می شود. گاهی اوقات این بیماری از طریق بوسیدن طولانی مدت و یا از طریق تماس بدنی نیز منتقل می شود. اگر چه این بیماری از طریق زخم گسترش پیدا می کند اما اکثریت قریب به اتفاق این زخم ها تشخیص داده نمی شوند. فرد مبتلا اغلب از بیماری خود بی اطلاع است و ندانسته آن را به شریک جنسی خود منتقل می کند.

زنان باردار مبتلا به این بیماری می توانند سفلیس را به نوزاد خود منتقل کنند. این نوع سفلیس را سفلیس مادر زادی می گویند که می تواند باعث اختلالاتی در نوزاد شود و گاهی موارد حتی می تواند منجر به مرگ نوزاد شود.

سفلیس از طریق توالت فرنگی، دستگیره در، استخر های شنا، وان حمام، لباس مشترک و یا ظروف غذا منتقل نمی شود.

علت سفلیس چیست؟

سفلیس به وسیله یک باکتری به نام ترپونما پالیدوم (Treponema pallidum) ایجاد می شود.

سفلیس به چه میزان شایع است؟

سفلیس زمانی یک تهدید بزرگ برای سلامت و بهداشت عمومی به شمار می رفت که معمولا در طولانی مدت باعث مشکلاتی مانند آرتروز، آسیب مغزی و کوری می شد. تا سال 1940 که آنتی بیوتیک پنی سیلین کشف شد، این بیماری درمان موثر خاصی نداشت.

با توجه به آمار رسمی، موارد جدید ابتلا به این بیماری در سال 1990 نزولی شده و در سال 2000 به کمترین مقدار خود رسید (این آمار از سال 1941 ثبت می شده اند.) با این حال از سال 2000 به بعد با یک رشد تدریجی مواجه بوده ایم که بر طبق این آمار در سال 2006 بیش از 36000 مورد ابتلا به سفلیس اعلام شده است. (این آمار مختص آمریکا است.)

علائم سفلیس چه چیزهایی هستند؟

عفونت سفلیس در سه مرحله مجزا رخ می دهد:

مرحله اول سفلیس: افراد مبتلا به مرحله اول سفلیس با یک یا چند زخم مواجه می شوند. زخم ها شبیه جای گزش بزرگ و گرد بوده که اغلب سفت و بدون درد هستند. آنها بر روی آلت تناسلی و یا داخل و اطراف دهان رخ می دهند. این زخم ها معمولا بین 10 تا 90 روز (به صورت متوسط 3 هفته) پس از قرار گرفتن در معرض بیماری سفلیس نمایان می شوند. زخم های سفلیس، حتی اگر درمان نیز نشوند، خود به خود پس از شش هفته التیام می یابند.

مرحله دوم سفلیس: این مرحله ممکن است یک تا سه ماه بعد از قرار گرفتن فرد در معرض آلودگی بروز کند. این افراد در این مرحله با زخم های قرمز رنگی بر روی پوست بدنشان مواجه می شوند که به طور معمول این زخم ها در کف دست ها و پاها بروز می کنند. با این حال زخم هایی که ممکن است ظاهری متفاوت داشته باشند نیز ممکن است بر روی سایر بخش های بدن نیز ظاهر شوند. این زخم ها ممکن است شبیه سایر اختلالات پوستی باشند. همچنین ممکن است در این مرحله از سفلیس علائم دیگری مانند زگیل در کشاله ران، تکه های سفید رنگ در داخل دهان، ورم غدد لنفاوی، تب و کاهش وزن نیز بروز کنند. مانند سفلیس اولیه، سفلیس در مرحله دوم بدون درمان و به صورت خود به خود نیز بهبود می یابد.

سفلیس نهان: این مرحله ای است که عفونت نهفته (غیر فعال) می باشد و موجب بروز هیچ علائمی نمی شود.

مرحله سوم سفلیس: اگر عفونت درمان نشود، ممکن است سفلیس پیشرفت کرده و وارد مرحله ی جدیدی شود که می تواند منجر به مشکلات جدی ای در قلب، مغز و اعصاب شده که شاید به فلج، کوری، زوال عقل، ناشنوایی، ناتوانی جنسی و حتی مرگ فرد بیانجامد.

تشخیص سفلیس چگونه است؟

سفلیس از طریق یک آزمایش خون ساده و ارزان قیمت قابل تشخیص است.

درمان سفلیس چگونه است؟

اگر از ابتلای شما به بیماری سفلیس کمتر از یک سال می گذرد، ممکن است تنها درمان مورد نیاز داروی پنی سیلین باشد که معمولا برای از بین بردن عفونت کافی خواهد بود. (پنی سیلین ممکن است در افراد ایجاد حساسیت کند لذا قبل از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی به پزشک مراجعه کنید.). اگر شما در مراحل پیشرفته تر این بیماری قرار دارید، دوز بیشتری از این دارو مورد نیاز خواهد بود.

افراد مبتلا به سفلیس که تحت درمان قرار دارند باید تا زمانی که عفونت به طور کامل از بین نرفته است از برقراری رابطه جنسی بپرهیزند. همچنین شریک (یا شرکا) جنسی فرد مبتلا نیز باید آزمایش داده و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرند.

اگر سفلیس درمان نشود چه خواهد شد؟

اگر سفلیس درمان نشود می تواند در دراز مدت منجر به مشکلات بسیار جدی  و دائمی مانند زوال عقل، کوری و یا مرگ شود.

بیماری سفلیس چگونه می تواند بر زنان باردار و نوزاد آنها تاثیر بگذارد؟

هرچقدر مدت زمان بیشتری از آلودگی مادر به سفلیس گذشته باشد، احتمال مرده به دنیا آمدن و یا مرگ نوزاد بعد از مدت کوتاهی پس از زایمان بیشتر می شود.

اگر درمان انجام نشود، نوزاد آلوده ممکن است بدون هیچ علائمی از بیماری به دنیا بیاید اما بعد از چند هفته پس از زایمان علائم بروز می کنند. این علائم و نشانه های می توانند بسیار جدی باشند. نوزادان آلوده ممکن است با مشکلات در رشد، تشنج و یا حتی مرگ مواجه شوند.

پیشگیری از بیماری سفلیس چگونه است؟

برای کاهش احتمال ابتلا به سفلیس موارد زیر را به یاد داشته باشید:

  • از تماس نزدیک با افراد آلوده به این عفونت بپرهیزید.
  • اگر شما از آلوده و یا سالم بودن شریک جنسیتان مطمئن نیستید حتما از کاندوم استفاده کنید.

چشم انداز پزشکی برای افراد مبتلا به سفلیس چگونه است؟

سفلیس یک بیماری قابل تشخیص و قابل درمان بوده و پیشرفت پزشکی در این زمینه قابل توجه است. با این حال اگر درمان به تاخیر بیافتد ممکن است حتی پس از درمان هم آسیب های دائمی به قلب و مغز وارد شود.

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو