preloader

تأثیر سیگار بر سلامت بدن


تأثیر سیگار بر سلامت بدن
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 11310 اشتراک گذاری :
  •  کشیدن سیگار تقریباً به  تمام اعضای بدن  صدمه می زند.
  •  بیماریهای زیادی را ایجاد می کند و سلامت فرد سیگاری را تهدید می کند . 
  •  ترک کردن سیگار خطر ابتلا به بیماریهای مرتبط با سیگار کشیدن را کاهش می دهد و سالهای بیشتری را به عمر شما اضافه می کند . 

سیگار و مرگ 

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی ، اما قابل جلوگیری ، در مرگ و میر آمریکاییهاست . - سالیانه بیش از ٤٨٠٠٠٠ نفر در آمریکا به علت کشیدن سیگار ، از دنیا می روند . این آمار ، یعنی مرگ هر یک نفر از پنج نفر . 

 سیگار به تنهایی ، نسبت به عوامل زیر ، مرگ و میر بیشتری را باعث می شود : 

١- مرگ و میر ناشی از بیماری ایدز (HIV) 

٢- مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر 

٣- مرگ و میر ناشی از مصرف الکل 

٤-مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی

 کشیدن سیگار باعث بیش از٩٠٪ سرطانهای ریه در مردان و زنان می شود . در مقایسه با مرگ و میر ناشی از سرطان سینه ، زنان بیشتری به دلیل کشیدن سیگار ، جان خود را از دست می دهند . بیش از ٨٠٪ مرگ و میر های ناشی از بیماریهای ریوی انسدادی مزمن (COPD) ، به دلیل کشیدن سیگار است .  در پنجاه سال اخیر در آمریکا خطر مرگ به دلیل کشیدن سیگار به شدت افزایش یافته است . 

کشیدن سیگار ، تهدیدی جدی برای سلامتی 

سیگاریها بیشتر ازغیر سیگاریها در معرض خطر بیماریهای قلبی ، سکته مغزی و سرطان ریه قرار دارند. 

تخمین زده می شود که کشیدن سیگار خطر بیماریهای زیر را افزایش می دهد : 

١- بیماریهای قلبی و عروقی را ٢ تا ٤ برابر افزایش می دهد. 

٢- سکته مغزی را ٢ تا ٤ برابر افزایش می دهد. 

٣- سرطان ریه در مردان را ٢٥  برابر افزایش می دهد. 

٤- سرطان ریه در زنان را ٢٥/٧ برابر افزایش می دهد. 

 سیگار سلامت کلی بدن را تقلیل می دهد . غیبت در محل کار به دلیل بی حالی و بیمار بودن ،که توسط خود افراد گزارش داده شده و هم چنین هزینه های سنگین معالجه بیماریهای ناشی از سیگار به شدت افزایش یافته است.

کشیدن سیگار و بیماریهای قلبی و عروقی 

سیگاریها بیشتر از سایرین در معرض بیماریهای قلبی و عروقی قرار دارند . حتی کسانی که کمتر از پنج نخ سیگار در روز می کشند ، ممکن است علائم زود هنگام بیماریهای قلبی و عروقی را داشته باشند .  کشیدن سیگار ، باعث آسیب جدی به رگها ،ضخیم شدن و در نهایت نازک شدن آنها می شود . این امر موجب ضربان قلب بسیار تند و بالا رفتن فشار خون می شود ، که این امر ممکن است لخته خون در عروق ایجاد کند .  حمله قلبی زمانی رخ می دهد که لخته خون جلوی حرکت خون در قلب را بگیرد . زمانی که این اتفاق رخ دهد ، اکسیژن کافی به قلب شما نمی رسد . این موضوع به ماهیچه قلب آسیب جدی وارد می کند و ممکن است بخشی از ماهیچه قلب از بین برود . همچنین سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که لخته خون جلوی حرکت خون در مغز را بگیرد و یا یک رگ درون مغز و یا اطراف آن، پاره شود. همچنین انسداد رگها به دلیل کشیدن سیگار باعث کم شدن جریان خون در پاها و پوست شما می شود . 

سیگار و بیماریهای تنفسی 

کشیدن سیگار با آسیب زدن به راه های  تنفسی و کیسه های هوایی کوچک موجود در ریه ها، باعث بیماریهای مختلف تنفسی می شود .  بیماریهای ریوی ناشی از کشیدن سیگار ، شامل بیماریهای ریوی انسدادی مزمن ، نفخ شدید و برونشیت مزمن است .  اگر مبتلا به بیماری آسم هستید ، کشیدن سیگار می تواند باعث یک حمله آسمی شود .  سیگاریها ١٢ برابر غیر سیگاریها ، به دلیل بیماریهای انسدادی ریوی مزمن جان خود را از دست می دهند . 

سیگار کشیدن و سرطان 

کشیدن سیگار احتمال ابتلا به انواع سرطان ها را افزایش می دهد، از جمله سرطان مثانه،  سرطان خون،  سرطان دهانه رحم،  سرطان روده و مقعد، سرطان مری،  سرطان کلیه،  سرطان حنجره، ٨- سرطان کبد،  سرطان دهان ( شامل گلو ، زبان ...)،  سرطان لوزالمعده ،  سرطان معده ،  سرطان نای، نایژه ، و ریه. 

اگر هیچ کس سیگار نمی کشید ، یکی از سه مرگ و میر ناشی از سرطان در آمریکا اتفاق نمی افتاد . کشیدن سیگار خطر مرگ ناشی از سرطان و سایر بیماریها را ، در افراد مبتلا به سرطان و بازمانده های مبتلا به سرطان را به شدت افزایش می دهد . 

کشیدن سیگار و خطرات دیگر 

کشیدن سیگار تقریباً به تمام اعضای بدن آسیب وارد می کند و سلامت عمومی فرد را به خطر می اندازد. کشیدن سیگار در زنان باعث نازایی و به خطر افتادن سلامتی نوزاد در حین بارداری و پس از تولد می شود . 

کشیدن سیگار خطرات زیر در بارداری زنان را به همراه دارد : 

١- زایمان زودرس

٢- مرگ جنین قبل از تولد 

٣- تولد نوزاد با وزن بسیار کم 

٤- سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

٥- حاملگی خارج از رحم 

٦- نوزادان لب شکری ( شکاف در لب ) 

  •  کشیدن سیگار بر روی اسپرم مرد تاثیر میگذارد و قدرت باروری آن را کم می کند و هم چنین باعث سقط در بارداری همسرانشان می شود . 
  •  کشیدن سیگار به سلامت استخوانها آسیب می زند . به طور مثال زنان سیگاری تراکم استخوان کمتری نسبت به زنان غیر سیگاری دارند و احتمال شکستگی استخوانهای آنها بسیار زیاد است . 
  •  کشیدن سیگار سلامت دهان ، دندان و لثه  شما را به خطر می اندازد و باعث افتادن دندانها می شود .
  •  کشیدن سیگار باعث آب مروارید در چشم ( تاری دید ) و انحطاط ماهیچه چشم می شود . 
  •  کشیدن سیگار باعث دیابت نوع دوم میشود ، که کنترل آن بسیار سخت است . پیشرفت این بیماری در افارد سیگاری ٣٠ تا ٤٠٪ ، نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر است . 
  •  کشیدن سیگار تاثرات نامطلوب زیادی بر سلامت بدن می گذارد . یکی از آنها از کار افتادن سیستم ایمنی بدن است. 
  •  کشیدن سیگار باعث آرتروز هرماتوئید می شود . 

ترک سیگار و کاهش عواقب آن 

- ترک سیگار باعث کاهش خطر بیماریهای قلبی و عروقی می شود . یک سال پس از ترک سیگار خطر حمله های قلبی به شدت پایین می آید . 

- بین ٢ تا ٥ سال پس از ترک سیگار ، خطر سکته مغزی ، بع اندازه یک فرد غیر سیگاری ، کاهش می یابد. 

- در عرض ٥ سال پس از ترک سیگار خطر ابتلا به سرطانهای دهان ، گلو ، مری و مثانه به نصف تقلیل می یابد. 

- ده سال پس از ترک سیگار ، خطر ابتلا به سرطان ریه به نصف کاهش می یابد. 

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: CDC
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید