preloader

سوزاک، علائم و درمان آن


سوزاک، علائم و درمان آن
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 11478 اشتراک گذاری :

 

سوزاک چیست ؟

سوزاک یک عفونت قابل انتقال از راه جنسی (STI)  است که توسط عفونت باکتریایی نایسریا گونوره ایجاد می شود. این امر در مناطق آلوده ،گرم و مناطق مرطوب از بدن رخ می دهد  از جمله:
مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه بیرون می آورد )
چشم ها
گلو
مهبل (واژن)
مقعد
دستگاه تناسلی زن (لوله های فالوپ، گردنه رحم و رحم)


سوزاک از فردی به فرد  دیگر از طریق از دهان، مقعد و یا واژن منتتقل می شود. کسانی که شرکای جنسی متعدد دارند و یا کسانی که از کاندوم استفاده نمی کنند در معرض بیشترین خطر عفونت هستند. بهترین حفاظت در مقابل عفونت  تک همسری و داشتن رابطه جنسی با یک شریک و استفاده از کاندوم مناسب است. رفتارهایی که فرد  در رابطه جنسی محافظت نشده  دارد نیز احتمال عفونت را افزایش می دهد. این رفتارها شامل سوء مصرف الکل و مواد مخدر ، به خصوص استفاده از مواد مخدر.

 

عوارض بیماری

علائم معمولا در عرض دو تا 14  روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت رخ می دهد. با این حال، بسیاری از افراد آلوده به سوزاک ممکن است هرگز علائم قابل توجهی در آنان گسترش نیابد. این مهم است که به یاد داشته باشید که یک فرد مبتلا به سوزاک که علائمی ندارد  حامل nonsymptomatic است که هنوز مسری می باشد . این فرد به احتمال زیاد عفونت را به سایر شرکا  منتقل می کند در حالی که بروز علائم در آنان خاموش باقی می ماند.


نشانه های سوزاک در مردان

مردان ممکن است علائم قابل توجه را برای چند هفته نشان ندهند.  برخی از مردان ممکن است هرگز علایم را بروز ندهند

.
اولین علامت قابل توجه در مردان اغلب یک سوزش یا احساس دردناک در هنگام ادرار کردن است دیگر نشانه ها شامل:
فرکانس یا فوریت ادرار کردن بیشتر
ترشح چرک مانند و یا قطره ای از آلت تناسلی مرد  به رنگ سفید، زرد، بژ یا سبز
تورم یا قرمزی در آلت تناسلی مرد
تورم یا درد در بیضه ها
گلو درد مداوم

 

نشانه های سوزاک در زنان

بسیاری از علائم در زنان به صورت علائم آشکار سوزاک توسعه نمی یابد .اغلب زنان علائم را با عفونت های خفیف یا مشابه دیگر اشتباه می گیرد که  تشخیص آن را برای شناسایی بیماری  سخت تر می کند. عفونت سوزاک مانند عفونت قارچی واژن و یا عفونت های باکتریایی به نظر می رسد.


علائم این بیماری شامل:

ترشح از مهبل (واژن)
درد یا حس سوزش در هنگام ادرار
نیاز به ادرار کردن بیشتر
گلو درد
درد در مقاربت جنسی
درد شدید در قسمت تحتانی شکم
تب
عفونت درمان نشده با سوزاک نیز ممکن است در انتشار عفونت وارد جریان خون شود. در این مورد، جوش، تب، یا درد در مفاصل ممکن است در نهایت توسعه یابد.

 

آزمایشاتی برای تشخیص سوزاک

متخصصان بهداشت و درمان می تواند عامل عفونت سوزاک را از راه های مختلفی تشخیص دهند. آنها احتمالا یک نمونه از آلت تناسلی و یا ترشحات واژن را جدا کرده  و روی یک اسلاید شیشه ای قرار می دهند  سپس یک لکه به نمونه اضافه کرده و در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنند .این تست ممکن است توسط تکنولوژیست آزمایشگاه انجام شود. اگر سلول به رنگ واکنش نشان دهد، نمونه احتمالا سوزاک است . این روش نسبتا سریع و آسان است، اما کاملا دقیق نیست .
روش دوم شامل گرفتن یک نمونه و قرار دادن آن در یک ظرف مخصوص است که تحت شرایط ایده آل برای چند روز رشد می کند و  یک کلونی باکتری سوزاک خواهد شد.
نتیجه اولیه ممکن است در عرض 24 ساعت آماده شود و نتیجه نهایی تا سه روز طول می کشد. نمونه ممکن است از گلو، مقعد، واژن، نوک آلت تناسلی مرد، خون یا مایع مفصلی گرفته شده باشد. یک پزشک متخصص خون با قرار دادن یک سوزن  میان  مایع مفصلی مقدار کمی از مایع را بر می دارد. یک سواب دارای پنبه نوک می تواند نمونه را  از جاهای دی گر نیز به دست آورد.


عوارض سوزاک

زنان در داشتن عوارض طولانی مدت  این عفونت در معرض خطر بیشتری قرار دارند  ممکن است  باعث زخم شدن لوله های فالوپ، که می تواند سبب ناباروری در آینده شود.
عفونت همچنین می تواند به بیماری التهابی لگن (PID) منجر شود. که  ممکن است سبب درد در لگن، حاملگی خارج رحمی و ناباروری شود.

حاملگی خارج از رحم زمانی ااتتفاق می افتد که یک تخمک در خارج از رحم قرار گرفته و بارور می شود عفونت سوزاک ممکن است به یک نوزاد تازه متولد شده در هنگام زایمان منتقل شود
مردان ممکن است زخم های دستگاه ادراری (لوله ای که اجازه می دهد تا ادرار از بدن تخلیه شود ) را تجربه کنند. مردان نیز ممکن است یک آبسه دردناک داشته باشند که در آلت تناسلی مرد توسعه می یابد  .

اگر عفونت به  به جریان خون  مردان و زنان  وارد شود می تواند سبب  ورم مفاصل، آسیب های دریچه قلب، و یا التهاب پوشش داخلی مغز و یا نخاع را تجربه کنند. این شرایط نادر اما جدی است.


درمان سوزاک

آنتی بیوتیک های مدرن می تواند بسیاری از عفونت های سوزاک را درمان کند. با این حال، باعث بروز عفونت های  مقاوم تر  سوزاک می شود . اکثر ایالت ها در مراکز بهداشتی دولتی تشخیص و درمان رایگان سوزاک را دارند  پزشکان معمولا تزریق آنتی بیوتیک قوی را تجویز خواهند کرد پیگیری های بعدی  نیز ممکن است لازم باشد.
این قانون نیاز به متخصصان مراقبت های بهداشتی برای گزارش عفونت دارد که معمولا به گروه بهداشت عمومی شهرستان ها محول می شود  . مقامات بهداشت عمومی فرد مبتلا را شناسایی، تست، و درمان کرده همچنین همچنین هریک از شرکای جنسی فرد مبتلا را برای کمک به جلوگیری از گسترش عفونت مورد بررسی قرار می دهند  همچنین سعی می کنند با افراد دیگری که  ممکن است با آن ها تماس جنسی داشته باشند  تماس بگیرید.
برخی از گونه های سوزاک به آنتی بیوتیک رایج  مقاوم اند. این موارد ممکن است به درمان گسترده تری نیاز داشته باشند  (معمولا با آنتی بیوتیک گران ترو یا ترکیبی از آنتی بیوتیک  ها ) . دانشمندان در حال کار برای تولید واکسن جلوگیری از عفونت سوزاک هستند

منبع: healthline
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید