preloader

آیا من در شروع دوران یائسگی هستم؟


آیا من در شروع دوران یائسگی هستم؟
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 19609 اشتراک گذاری :

آیا شما جدیدا مشکلات خواب پیدا کرده اید؟ شاید تجربه گرگرفتگی داشته اید! لباس هایی که قبلا استفاده می کردید دیگر بنظر متناسب  نمی آید ؟! آیا افکارتان خیلی شفاف نیست و شما در مورد این تغییرات نگران هستید اما آنها به طور مداوم اتفاق می افتد. ممکن است فکر کنید در بدنتان چه اتفاقی در حال رخ دادن است ؟ ممکن است در حال یائسه شدن باشید.

یائسگی دقیقا شبیه آنچه که گفته شده اتفاق نمی افتد و کاملا شبیه به آن کار نمی کند. این یک فرایند کند است و یک شبه اتفاق نمی افتد . یائسگی طول می کشد. بر طبق گزارشات زمانی  اتفاق می افتد که یک سال از آخرین دوره پریود شما گذشته باشد به همین دلیل تشخیص اینکه دقیقا شما در ابتدای راه ، در وسط، و یا در پایان روندهستید مشکل است  ممکن است حتی نزدیک باشد.
به همین دلیل ما بیش از آنچه معنی یائسگی را درک کنیم  (دوران منجر به یائسگی) را متوجه می شویم به این ترتیب شما می توانید راهی پیدا کنید که به آن وسیله احساس بهتری داشته باشید بدون توجه به مرحله یائسگی که در آن قرار دارید.


در بدن چه اتفاقی می افتد؟ زیست شناسی یائسگی

بدن ما از 10-12 سالگی وارد مرحله بلوغ می شود بسیاری از نوجوانان دوره های پریود منظمی دارند و برخی نامنظم، همچنین یک زمان انتقال برای رسیدن به پایان دوره شما وجود دارد که برای افراد مختلف می تواند متفاوت باشد به همین دلیل است که بسیاری از زنان در مورد اینکه آیا در یائسگی اند یا نه دچار اشتباه می شوند - هیچ نشانه ی روشنی برای فهمیدن شروع یائسگی وجود ندارد. و شما تنها می توانید فقط زمانی که شما متوجه می شوید 12 ماه از آخرین دوره تان گذشته و پریود نشده اید می توانید تایید کنید که  در یائسگی هستید. و تعداد بسیار کمی از ما آن نقطه شروع را پیگیری می کنند

 

کالبدشکافی یک علامت: اضطراب

علاوه بر علائم شناخته شده مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه، و حتی خشکی واژن ، بسیاری از نشانه های یائسگی که تعجب آورند نیز در این میان وجود دارد. یکی از قابل توجه ترین این علائم اضطراب است، هر چند زنان اغلب با شروع یائسگی نگران کمبود هورمون های جنسی می شوند اما مکرر ترین شکایت بیماران با نزدیک شدن به دوران یائسگی داشتن علائم افزایش اضطراب است.

با این حال، هورمون پروژسترون، که به آماده سازی رحم برای تخمک گذاری کمک می کند  ، همچنین به یک انتقال دهنده عصبی در مغز به عنوان، گابا (گاما آمینوبوتیریک اسید)متصل است  GABA یک انتقال دهنده عصبی آرام بخش است که به ما کمک می کند استرس و اضطراب را مدیرییت کنیم. اضطراب بیشتر در طول یائسگی رها به دلیل کمبود پروژسترون رها می شود که می تواند به پاسخ افزایش استرس منجر شود. بسیاری از زنان هنگام داشتن سطح بالایی از پروژسترون در دوران بارداری احساس آرامش می کنند .


استرس یکی از نشانه های مهمی است که باید ذکر شود. هنگامی که بدن شما با استرس طولانی مدت مقابله می کند مضطرب می شود وغده فوق کلیوی که مسئول پاسخ به استرس وتولید پروژسترون و استروژن پس از یائسگی است،دیگر به تولید این هورمون ها نمی پدازد در واقع آنها تولید 50 درصد از این هورمون ها را پس از یائسگی برعهده دارند اما در این شرایط تولید هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را  به جای حمایت از نیازهای در حال تغییر بدن از نظر هورمونهای جنسی انجام می دهند این نشان میدهد که چگونه سطوح هورمون های جنسی شما با دیگر جنبه های سلامت شما را، از جمله علائم و احساسات مرتبط است.

 

چطور من می توانم تشخیص دهم در شروع یائسگی هستم؟

متاسفانه، هیچ آزمایش خون دقیقی به این سوال که آیا شما در شروع حالت یائسگی هستید یا خیر پاسخ نمی دهد ، اما خبر خوبی هم  وجود دارد، پزشک شما می تواند سطح FSH شما را اگر در حال افزایش است چک کند اما آن هم به احتمال زیاد، قطعی نیست.


یائسگی و علائم شایع آن

زنان ممکن است متوجه هر یک از این علائم پنج تا ده سال قبل از یائسگی شوند .
پریود های نامنظم
بیخوابی
خستگی و از دست دادن انرژی
گرگرفتگی و تعریق شبانه
فراموشی و یا افکار مبهم
نازک شدن مو یا ریزش مو
خشکی واژن
خشکی و گرفتگی مفاصل
التهاب
هوس های غذایی
علائم گوارشی
درد هنگام مقاربت
اضطراب و یا غم
تحریک پذیری و یا دمدمی بودن
افزایش وزن به ویژه در اطراف کمر و باسن
اگر هر یک از علائم در این لیست برایتان آشنا بود، سریع میزان هورمون های خود آزمایش کرده و بررسی کنید.

 

ترسیم پیشرفت تغییرات هورمونی که از سن 35 تا 55 سالگی اتفاق می افتد

در حدود 35 سالگی،هورمون های ما به طور کلی شروع به تغییر می کنند شما احتمالا متوجه علائم شروع این دوره می شوید. در این زمان، کاهش آهسته استروژن آغاز می شود و پروژسترون سریع تر کاهش می یابد .اما به خاطر داشته باشید نسبت پروژسترون به استروژن ممکن است قبل از آنکه به طور دائم کاهش یابد نوسان یابد دد این سن است که تخمدان (حاوی تخمک) نیز شروع به تخمک گذاری سریع تر می کنند آنچه ما به طور کلی در این سال ها مشاهده می کنیم این است که استروژن آهسته تر از پروژسترون پایین می رود و در نتیجه ما اغلب اوقات یک عدم تعادل در هورمون ها داریم.

در اواسط چهل سالگی ،زنان فولیکول های کمتری در طول چرخه قاعدگی آزاد می کنند در نتیجه، بدن شما تلاش خود را برای تولید تخمک زنده از فولیکول با افزایش هورمون تحریک کننده فولیکولو  (FSH) با استفاده از بخشی از مغز به نام غده هیپوفیز افزایش می دهد

نسبت استروژن و پروژسترون ممکن است در طول این زمان تغییر کند.

دیر یا زود، فولیکول های شما کمتر به FSH حساس می شوند و تخمک گذاری ممکن است با هر دوره اتفاق نیفتد. در طول این زمان، پریود ها نامنظم می شوند. هورمون های دیگر متصل به عملکرد غده هیپوفیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند از جمله واکنشهای استرس زا و هورمون تیروئید . در این مرحله شما ممکن است علائم بیشتری متوجه شوید بعد از این مرحله یائسگی آغاز می شود این یکی از دلایلی که ما از میزان سطح FSH برای تعیین احتمال یائسگی استفاده می کنیم.

معمولا بین سنین 50 تا 55 سالگی پریود های شما متوقف خواهد شد. هنگامی که شما برای یک دوره 12 ماهه متوالی پریوری نداشته باشید، شما در یائسگی هستید. علائم ممکن است ادامه داشته باشد و یا حتی بوجود آیند تا اینکه  بدن شما به سطح هورمون های جدید خود عادت کند و تنظیم شود .

منبع: woman to woman
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید