preloader

مزایای داشتن رابطه جنسی و چگونگی تاثیر آن بر سلامت جسم و روان


مزایای داشتن رابطه جنسی و چگونگی تاثیر آن بر سلامت جسم و روان
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10187 اشتراک گذاری :

مسائل جنسی عامل مهمی در زندگی شماست.
رابطه و فعالیت های جنسی بخشی از زندگی را تشکیل می دهند. به غیر از تولید مثل، رابطه جنسی می تواند ایجاد صمیمیت و لذت کند. فعالیت جنسی، نزدیکی و مقاربت، می تواند مزایای شگفت انگیزی به تمام جنبه های زندگی شما ارائه دهد:
جسمی
فکری
عاطفی
روانشناسی
اجتماعی
سلامت جنسی بیش از اجتناب از بیماری ها و دانستن در مورد حاملگی های غیر برنامه ریزی شده است. طبق گفته انجمن سلامت جنسی آمریکا، این علم به شناختن این موضوع که فعالیت های جنسی تا چه حد می تواند بخش مهمی از زندگی شما باشد نیز می پردازد.


چگونه فعالیت  جنسی می تواند برای بدن شما مفید باشد؟

مطالعات نشان می دهند که فعالیت های جنسی می تواند منبع درمانی و ورزشی (قلبی -عروقی) خوبی در مردان و زنان جوان باشد. گرچه ورزش ناشی از فعالیت جنسی به تنهایی کافی نیست، اما می توان آن را یک تمرین سبک حساب کرد.


برخی از مزایای داشتن فعالیت جنسی عبارتند از:

کاهش فشار خون
سوزاندن کالری
افزایش سلامت قلب
تقویت عضلات
کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، و فشار خون بالا
افزایش میل جنسی
افراد دارای رابطه جنسی فعال نسبت به افرادی که کمتر فعالیت جنسی می کنند تمایل بیشتری به ورزش و عادت های غذایی مناسبت تر دارند. همچنین آمادگی جسمانی ممکن است عملکرد جنسی را به طور کلی بهبود بخشد.

 

سیستم ایمنی قوی تر

بر اساس مطالعه صورت گرفته بر روی سیستم ایمنی افرادی که روابط عاشقانه دارند نشان داده شد در بزاق افراد با فعالیت جنسی مکرر (یک تا دو بار در هفته) ایمونوگلوبولین(IgA) A بیشتری نسبت به بزاق افراد دارای رابطه کمتر (کمتر از یک بار در هفته) دیده شد.
IgA  آنتی بادی است که نقش مهمی در جلوگیری از بیماری دارد و اولین خط دفاعی در برابر ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است.
اما کسانی که رابطه جنسی بیش از سه بار در هفته داشته اند، همان مقدار IgA را داشتند که در افراد با رابطه کمتر داشتند زیرا مطالعه نشان می دهد اضطراب و استرس می تواند تاثیرات مثبت رابطه جنسی را از بین ببرد.


خواب بهتر

بدن شما اکسیتوسین آزاد می کند، به اکسیتوسین هورمون "عشق" یا "صمیمیت" می گویند که به همراه اندورفین در طول یک ارگاسم در بدن آزاد می شوند. ترکیبی از این هورمون ها می تواند به عنوان آرام بخش عمل کند.


خواب بهتر می تواند به:
یک سیستم ایمنی قوی تر
عمر طولانی تر
احساس خوب
داشتن انرژی بیشتر در طول روز


تسکین سردرد

مطالعه دیگری نشان می دهد که فعالیت جنسی می تواند تسکین کامل یا جزئی میگرن و سردردهای خوشه ای را فراهم کند.


از افرادی که در طول حملات خود از نظر جنسی فعال بودند:
60 درصد بهبودی را طی یک میگرن گزارش کرد
70 درصد در طی یک میگرن گزارش شده اند که می تواند آرامش بخش باشد
37 درصد علائم در سردردهای خوشه گزارش شده است
91 درصد گزارش دادند که در بروز سردردهای خوشه ای تاخیر به وجود آمده  

 

چگونه فعالیت جنسی برای افراد مختلف مفید است؟

در مردان
بررسی های اخیر نشان داده احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که نزدیکی های مکرر و  بیشتری دارند کمتر است.
یک مطالعه نشان داد افرادی که به طور میانگین 4 تا 7 بار انزال در هفته داشتند 36 درصد کمتر احتمال ابتلا به سرطان پروستات تا 70 سالگی داشتند. این مقدار در مقایسه با مردانی است که میانگین انزال 2 تا 3 بار یا کمتر را در هفته داشته اند.
در مردان، فعالیت های جنسی ممکن است بر روی مرگ و میر آن ها تأثیر بگذارد. یک مطالعه که پیگیری 10 ساله داشت، گزارش داد که مردانی که ارگاسم مکرر (دو بار یا  بیشتر در یک هفته ) داشتند خطر مرگ و میرشان 50 درصد کمتر نسبت به کسانی بود که فعالیت جنسی کمتری داشتند.
اگر چه نتایج متضاد هستند اما بعضی تحقیقات نشان می دهد که کیفیت و سلامت اسپرم نیز ممکن است با افزایش فعالیت جنسی افزایش یابد.

در زنان
داشتن یک ارگاسم، جریان خون را افزایش می دهد و هورمون های طبیعی را آزاد می کند.
فعالیت جنسی در زنان می تواند سبب:
بهبود کنترل مثانه
کاهش بی اختیاری
کاهش درد قاعدگی و سندروم قبل از قاعدگی

بهبود باروری
ساختن عضلات لگن قوی تر
کمک به افزایش تولید مخاط واژینال
به طور بالقوه فرد را در مقابل آندومتریوز یا رشد بافت خارج از رحم محافظت می کند

رابطه جنسی می تواند به تقویت عضلات کف لگن کمک کند. کف لگن تقویت شده می تواند سبب کاهش درد در هنگام رابطه جنسی و کاهش احتمال ابتلا به پرولاپس واژن شود. یک مطالعه نشان می دهد که ارگاسم می تواند منجر به انقباض واژن ناشی از تحریک آلت تناسلی شود.
زناني كه بعد از يائسگي فعاليت جنسي خود را ادامه مي دهند احتمال كمتر شدن آتروفی واژينال يا مشکلات ديواره واژن دارند. آتروفی واژن می تواند در هنگام رابطه جنسی و ادرار درد ایجاد کند.


سلامت روانی شما چگونه می تواند به شما کمک کند؟

فعالیت جنسی، با یک شریک یا از طریق خودارضایی، می تواند مزایای روانی و احساسی مهمی را فراهم کند. مانند ورزش، فعالیت جنسی می تواند به کاهش استرس و اضطراب و افزایش شادی کمک کند.
مطالعات نشان می دهد که فعالیت جنسی ممکن است با:
افزایش رضایت شما از سلامت روانی تان
افزایش سطح اعتماد، صمیمیت و عشق در روابط طرفین
بهبود توانایی درک، شناسایی و بیان احساسات
استفاده از مکانیسم دفاعی روانشناختی نابالغ و کاهش فرآیندهای ذهنی از درگیری های عاطفی در سنین بالاتر،

 فعالیت جنسی ممکن است بر سلامتی شما و توانایی فکر کردن تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که بزرگسالان فعال در روابط جنسی در سنین  50 تا 90 سالگی دارای حافظه بهتری بودند. به علاوه آنها کمتر احساس افسردگی و تنهایی می کردند.

 

تقویت اعتماد به نفس

فعالیت جنسی مکرر، می تواند باعث جوانتر شدن شما شود. بخشی از این ماجرا مربوط به ترشح استروژن در طول فعالیت جنسی است.
یک مطالعه بر روی داشتن رابطه جنسی مکرر و داشتن ظاهری جوانتر از سن نشان می دهد که افراد با فعالیت جنسی مکرر به طور قابل توجهی جوان تر (بین 7 تا 12 سال جوانتر) به نظر می رسند همچنین اکثریت این افراد راحت تر نیاز ها و هویت جنسی خود را بیان کردند.


منافع اجتماعی

به لطف اکسی توسین، رابطه جنسی می تواند به شما کمک کند با همسرتان ارتباط برقرار کنید.

 Oxytocinمی تواند در ایجاد روابط بهتر نقش مهمی داشته باشد .شما ممکن است متوجه شوید که لذت جنسی متناوب و متقابل، به برقراری ارتباط در یک رابطه کمک می کند.
شرکای جنسی شما اغلب هنگامی که میل جنسی شما را برآورده می کنند، از رابطه رضایت بیشتری دارند. هنگامی که شما قادر به بیان نیاز جنسی خود هستید، ممکن است رشد مثبتی را در رابطه خود مشاهده کنید.


معایب خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی می تواند بسیاری از مزایای مشابه رابطه دو طرفه جنسی را به فرد ارائه دهد، اما دارای معایب خود نیز می باشد از جمله:
افزایش رابطه جنسی بین شرکا
درک بدن خود
افزایش توانایی برای ارگاسم
درمان اختلال عملکرد جنسی

بی تفاوتی و بی حوصلگی

رابطه جنسی تنها شاخص سلامتی و یا شادی نیست. شما هنوز هم می توانید یک زندگی فعال و شاد بدون رابطه جنسی داشته باشید. مزایای رابطه جنسی از لذت برمی آید، مطالعات نشان می دهد این لذت می تواند از گوش دادن به موسیقی، ارتباط برقرار کردن با حیوانات خانگی و داشتن اعتقاد مذهبی قوی نیز باشد. با توجه به گزارش مرکز خدمات ملی بهداشت در انگلستان، مطالعه طولانی مدت بر روی راهبه ها نشان داد که بسیاری از آنها تا 90 و 100 سالگی عمر می کنند.

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی و رفاه عمومی است. در روابط، ارگاسم نقش مهمی در پیوند دارد. مزایای فیزیکی و عاطفی مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، افزایش اعتماد به نفس بیشتر می توانند از داشتن رابطه جنسی به دست آیند.
اما شما هنوز هم می توانید بدون داشتن روابط جنسی مزایای مشابه داشته باشید. مشارکت در سایر فعالیت های لذت بخش مانند ورزش، ارتباط برقرار کردن با یک حیوان خانگی و داشتن یک شبکه قوی از دوستان می تواند به طور بالقوه مزایای مشابهی را ارائه دهد.

رابطه جنسی فقط یک راه برای بهبود کیفیت زندگی شما است.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: healthline
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید