preloader

بیماری های مقاربتی (قابل انتقال از راه فعالیتهای جنسی): قابل درمان و غیر قابل درمان


بیماری های مقاربتی (قابل انتقال از راه فعالیتهای جنسی): قابل درمان و غیر قابل درمان
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10216 اشتراک گذاری :

بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) از فرد به فرد و از طریق واژن، مقعد یا رابطه جنسی دهانی انتقال می یابند. این بیماری ها بسیار رایج هستند در واقع هرسال 20 میلیون مورد جدید فقط در ایالات متحده آمریکا گزارش می شود، که 50 درصد از این موارد به طور کلی افراد 15 تا 24 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد.
خبر خوب این است که اکثر STD ها قابل درمان هستند و حتی کسانی که نمی توانند درمان موثر شوند هم با مدیریت صحیح می توانند بیماری را کنترل کنند و یا به حداقل آن  برسانند.


 فهرست STD ها 

انواع STD های مختلف وجود دارد، مانند:


اچ آی وی
هپاتیت
 شانکروئید
تریکومونیاز
زگیل ناحیه تناسلی
تبخال
سوزاک
کلامیدیا
سیفلیس
جرب یا گال
پوبیک لیس
ملوسکوم عفونی
لنفوگرانولوما


نترسید! اگر اسم بعضی از این بیماری ها به گوشتان هم نخورده طبیعی است زیرا بسیاری از این STD ها غیر معمول هستند.

 8STD  که شایع هستند عبارتند از:
سیفلیس
هپاتیت B
سوزاک
ویروس هرپس سیمپلکس
کلامیدیا
اچ آی وی
تریکومونیاز
ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)


از این هشت عفونت تنها چهار مورد غیر قابل درمان است.


STD های غیر قابل کنترل

اکثر STD ها از طریق استفاده از آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی قابل درمان هستند. با این حال، هنوز چهار نوع غیر قابل درمان وجود دارد:


هپاتیت B
تبخال تبخال
اچ آی وی
اچ پی وی


حتی اگر این بیماری های عفونی نمی توانند درمان شوند، اما می توانند با دارو کنترل شوند.


هپاتیت B

هپاتیت B یکی از علل اصلی سرطان کبد است. نوزادان معمولا هنگام تولد یک واکسن هپاتیت دریافت می کنند، اما بسیاری از بزرگسالان متولد شده در سال 1991 و قبل از آن ممکن است این واکسن را دریافت نکرده باشند.
در اکثر موارد هپاتیت B هیچ نشانه و علائمی در فرد ندارد و اکثر افراد بالغ می توانند با عفونت خود مبارزه کنند. اگر هپاتیت B دارید، بهترین گزینه این است که با پزشک خود در مورد آزمایش کبد و گزینه های دارویی برای کاهش علائم این بیماری صحبت کنید. مدولاتورهای سیستم ایمنی و داروهای ضد ویروسی می توانند به کاهش آسیب ویروس به کبد کمک کنند.


تبخال

تبخال یکی از دو STD های مزمن ویروسی است. تبخال بسیار شایع است بیش از 500 میلیون نفر مبتلا به ویرووس تبخال در سراسر جهان هستند.
ویروس تبخال از طریق پوست به پوست گسترش می یابد. بسیاری از افراد مبتلا به تبخال ممکن است از وجود این ویروس در بدنشان اطلاع نداشته باشند زیرا علائمی ندارد. با این حال، هنگامی که علائم وجود دارد، آنها در معرض زخم های دردناک در اطراف آلت تناسلی هستند.
خوشبختانه، تبخال با داروهای ضد ویروسی کنترل می شود این داروها باعث کاهش شیوع و خطر انتقال می شود. اگر تبخال داشته اید و یا علائم آن را دارید، با پزشک خود درباره داروهای ضد ویروسی مناسب برای این وضعیت صحبت کنید.


اچ آی وی

HIV  یکی دیگر از STD های مزمن ویروسی است. هرچند امروزه به یمن پیشرفت پزشکی مدرن، بسیاری از افراد مبتلا به اچ آی وی می توانند زندگی طولانی و سالمی داشته و عملا هیچ گونه خطری در خصوص انتقال  ویروس به دیگران از طریق ارتباط جنسی هم نداشته باشند.
درمان اصلی برای HIV درمان ضد ویروسی است. این داروها میزان HIV را در خون به سطح غیر قابل اندازه گیری کاهش می دهد.


HPV

ویروس پاپیلومای انسانی که بسیار رایج هستند. حدود 9 نفر از هر 10 نفر، مبتلا به این ویروس هستند. این ویرووس می تواند سبب ایجاد سرطان شود. نزدیک به 90 درصد از این نوع عفونت ها در طی دو سال از بین میروند. با این حال، HPV هنوز غیر قابل درمان است و در برخی موارد می تواند منجر به:


زگیل ناحیه تناسلی
سرطان دهانه رحم
سرطان دهان

شود.


بسیاری از کودکان برای محافظت در برابر انواع مختلف HPV واکسینه می شوند. پاپ اسمیر هم برای زنان هر چند سال یک بار برای بررسی ویرووس  HPV کاربرد دارد.

 زگیل تناسلی را می توان با استفاده از استعمال پماد، نیتروژن مایع، اسید و یا جراحی های جزئی حذف کرد.

بیماری های مقاربتی اغلب  قابل درمان و یا  قابل کنترل هستند. بسیاری از آنها، از طریق استفاده از آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی قابل درمان هستند و برخی از هاSTD نیز خود به خود از بین می روند.
اکثر STD ها، ممکن است علائم و نشانه ای در فرد نداشته باشند به همین دلیل بسیار مهم است که به طور منظم سلامت خود و شریک جنسی تان را بررسی کنید و به طور منظم برای STD ها آزمایش دهید.
بهترین درمان برای هاSTD همیشه پیشگیری است. اگر شما STD دارید یا فکر می کنید ممکن است یکی از آنها را داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید تا گزینه های درمانتان را هر چه زودتر مورد بحث قرار دهید.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: healthline
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید