preloader

آیا ویتامین های جویدنی کار می کنند؟


آیا ویتامین های جویدنی کار می کنند؟
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10446 اشتراک گذاری :

 آیا برای شما مفید هستند یا خیر؟

مکمل های ویتامین در سراسر جهان فوق العاده محبوب هستند. بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف ویتامین ها می تواند باعث بهبود سلامتی یا جبران رژیم غذایی نا کافی شود.
انواع مختلفی از ویتامین ها از جمله آدامس های جویدنی وجود دارد.
ویتامین های جویدنی طعم مطبوعی دارند و به راحتی قابل استفاده هستند. با این حال، بیشتر آن ها حاوی قندهای اضافه شده اند و ممکن است مواد مغذی و افزودنی به طور دقیق در برچسب های آنها ذکر نشده باشد.
این مقاله به شما می گوید که آیا ویتامین های جویدنی برای سلامتی شما مفید هستند یا خیر.


ویتامین جویدنی چیست؟

ویتامین های جویدنی ویتامین هایی هستند که از نظر بافت و طعم شبیه به آب نبات های مکیدنی و آدامس ها  می باشند و در انواع مختلفی از طعم ها، رنگ ها و شکل های مختلف به چشم می خورند.
آنها یکی از محبوب ترین انواع ویتامین ها هستند.
این ویتامین ها برای کودکان و همچنین برخی بزرگسالان که ممکن است بلعیدن قرص را دوست نداشته باشند، جذاب است.
ویتامین های لثه معمولاً از ژلاتین، نشاسته ذرت، آب، شکر و رنگهای اضافی ساخته می شوند. طعم های محبوب شامل لیمو، تمشک، گیلاس و نارنج است.
آنها ممکن است شامل چندین ویتامین و مواد معدنی باشند یا فقط دارای یک یا دو ماده مغذی منتخب مانند ویتامین D و کلسیم باشند.
شما می توانید ویتامین های جویدنی را به صورت آنلاین و یا از فروشگاه های مواد غذایی یا داروخانه ها  خریداری کنید. قیمت ویتامین های جویدنی با توجه به  مارک تجاری آن ها متفاوت است اما با قیمت سایر مولتی ویتامین ها قابل مقایسه است.
خلاصه اینکه ویتامین های کمی به صورت ویتامین های جویدنی وجود دارند که به رنگ ها، طعم ها و شکل های مختلفی تولید می شوند. آنها توسط کودکان و بزرگسالان مصرف می شوند.

 

مزایای بالقوه

ویتامین های جویدنی دارای چندین جنبه مطلوب برای افراد از جمله طعم خوب و مواد مغذی مورد نیاز آنها هستند.
و ممکن است مواد مغذی مفید را تأمین کند.
از آنجا که آن ها از مواد مغذی پر شده اند، ویتامین های جویدنی ممکن است به نفع برخی افراد باشد.
بسیاری از افراد ویتامین ها را مصرف می کنند تا مطمئن شوند که همه مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت می کنند.
در حالی که این یک روش معمول است، تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افرادی که رژیم غذایی متعادل دارند، نیازی به مصرف مولتی ویتامین ها ندارند.
با این حال، برخی از افراد ممکن است از مکمل ها بهره مند شوند، از جمله افرادی که غذای خاصی نمی خورند، برای جذب برخی از مواد مغذی و یا افزایش آنها تلاش می کنند. گروههای تحت تأثیر شامل گیاهخواران، افراد مسن و زنان باردار می شوند.

ویتامین های جویدنی جایگزین خوبی برای قرص در این  افراد هستند.


طعم مطبوع و استفاده آسان

بسیاری از افراد به دلیل داشتن طعم های میوه ای و شیرین این ویتامین ها مصرف آن ها را به قرص ها ترجیح می دهند.
این یکی از دلایلی است که پزشکان به کودکانی که خوب غذا نمی خورند از این ویتامین ها تجویز می کنند.

بعلاوه این نوع ویتامین ها به راحتی جویده می شوند و معمولاً توسط افرادی که با بلعیدن قرص مشکل دارند استفاده می شوند.
به همین ترتیب، مصرف این نوع ویتامین ها ممکن است برای کودکان و بزرگسالان ساده تر باشد تا به کارهای روزمره خود بیفزایند و به طور مداوم آن را مصرف کنند.

 

معایب

اگرچه ویتامین های جویدنی ممکن است ایده خوبی برای افراد خاص باشد، اما برخی از مشکلات جانبی را هم دارند.
ممکن است حاوی شکر و مواد قندی، مواد نگهدارنده یا رنگ های خوراکی باشد.
طعم جذاب این ویتامین ها معمولاً از  قندهای اضافه شده حاصل می شود.
به عنوان مثال، یکی از انواع محبوب مولتی ویتامین های جویدنی کودکان که به شکل آدامس است حاوی سه نوع قند اضافه شده است و دارای 3 گرم شکر و 15 کالری در هر آدامس می باشد.
مصرف زیاد این ویتامین ها به دلیل قند های اضافه شده منجر به چاقی، بیماری های قلبی و پوسیدگی های  دندانی می شود.
انجمن قلب آمریکا (AHA) 9 قاشق غذاخوری (37.5 گرم) قند اضافه شده در روز را برای آقایان، 6 قاشق چای خوری (25 گرم) در روز برای خانم ها و کمتر از 6 قاشق چایخوری در روز برای کودکان در سنین 2- 18 سال را توصیه می کند.

در حالی که شکر اضافه شده در این نوع ویتامین ها ممکن است به مقدار زیادی به نظر نرسد، اما می تواند به مصرف بیش از حد قند کمک کند به خصوص اگر شما بیش از یک ویتامین در روز مصرف می کنید و غذاهای دیگری هم که می خورید حاوی  شکر هستند.
برای کاهش میزان قندهای اضافه شده در ویتامینهای جویدنی، برخی از تولید کنندگان ممکن است به جای آن از قند های دیگر استفاده کنند. حتی اگر یک ویتامین دارای علامت قندی باشد، ممکن است حاوی قندهای مصنوعی باشد که در زیر کربوهیدرات های موجود در برچسب ذکر شده است.
مصرف بیش از حد قند های مصنوعی می تواند منجر به بروز اسهال، حالت تهوع، نفخ و سایر علائم گوارشی ناخواسته در برخی افراد شود.
سرانجام، ویتامین های جویدنی ممکن است حاوی رنگ های خوراکی و مصنوعی باشند. در حالی که تحقیقات گوناگون است اما برخی از مطالعات مصرف رنگهای خوراکی را به مسائل رفتاری در کودکان مرتبط دانسته اند.

از آنجا که ویتامین های جویدنی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تائید نشده اند، مواد مغذی موجود در آنها ممکن است مطابق با برچسب های آنها نباشد.
اخیراً یک گزارش نشان داد که 80٪ از ویتامین های جویدنی آزمایش شده حقیقتاً همان مقدار ویتامین و مواد معدنی را که در برچسب های آنها ذکر شده است ندارند به ویژه، ویتامین های جویدنی ممکن است مواد مغذی کمتری نسبت به باور مصرف کنندگان داشته باشند.
این امر تا حدی به این دلیل است كه تولیدكنندگان وقتی مجبور به اضافه كردن قندها، رنگها و سایر ترکیبات پرکننده برای حفظ بافت چسبنده هستند، نمی توانند تعداد زیادی ویتامین و مواد معدنی را در آن ها جای دهند.
در مقایسه با سایر مولتی ویتامین ها، ویتامین های جویدنی تمایل دارند که مواد مغذی کلی کمتری داشته باشند. به عنوان مثال، یک مارک محبوب از ویتامین های آدامس بزرگسالان در مقایسه با بیش از 30 ماده مغذی موجود در مولتی ویتامین تنها 11 ماده مغذی آن را دارد.

 

مصرف بیش از حد

مصرف بیش از حد ویتامین های آدامسی ممکن است شما را در معرض خطر دریافت بیش از حد مواد مغذی خاص قرار دهد، به خصوص اگر غذاهایی را هم که مصرف می کنید حاوی ویتامین ها و مواد معدنی غنی شده باشند.
این امر می تواند منجر به مسمومیت با ویتامین یا مواد معدنی شود، که می تواند به بدن شما آسیب برساند.

به ویژه، مصرف بیش از مقادیر توصیه شده از ویتامین های محلول در چربیA ، D ،E و K ممکن است خطرناک باشد زیرا می توانند در چربی های بدن و بافت ها ذخیره شوند.

این اتفاق مخصوصاً برای كودكانی كه ممكن است ویتامینهای جویدنی را آب نبات قلمداد كنند و بیش از دوز توصیه شده مصرف كنند، نگران کننده است. از آنجا كه كودكان به مقادیر كمتری از مواد مغذی نسبت به بزرگسالان احتیاج دارند، آنها در معرض مسمومیت بیشتری با ویتامین و مواد معدنی هستند.

در حقیقت، یک مطالعه حداقل سه مورد از مسمومیت با  ویتامین A را به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین های آب نباتی در کودکان گزارش داده است.

 

باید از آن ها استفاده کرد؟

برای اکثر افرادی که یک رژیم غذایی متعادل دارند، مصرف ویتامین های جویدنی ضروری نیست.
با این حال، مصرف ویتامین های جویدنی ممکن است برای بعضی از افراد  مفید باشد، از جمله کسانی که کمبود مواد مغذی، مشکلات جذب و یا نیازهای غذایی و سوء تغذیه دارند.
ویتامین های جویدنی ممکن است برای کودکانی که از خوردن شیرینی لذت می برند و رژیم غذایی کافی و سالم  ندارند و همچنین برای کسانی که در بلع قرص ها مشکل دارند، ممکن است مفید باشد.
با این حال، محافظت از کودکان در برابر خوردن بیش از حد این  ویتامین ها حائز اهمیت است، زیرا مصرف زیاد آن باعث مسمومیت با ویتامین یا مواد معدنی می شود.
با توجه به این نکته، بهتر است که آدامس ها از دسترس کودکان خردسال دور بمانند و در مورد مصرف ویتامین با کودکان بزرگتر صحبت شو .
اگر علاقه دارید ویتامین های جویدنی را امتحان کنید، به خاطر داشته باشید که به طور دقیق تنظیم نمی شوند.
برای انتخاب یک مارک با کیفیت، به دنبال انواع باشید که قندهای کم تر دارند و دارای مجوز وزارت بهداشت هستند
.

 

حرف آخر
ویتامین های جویدنی به راحتی و در انواع مختلفی از رنگ ها و طعم های میوه ای در دسترس می باشند
در حالی که برای اکثر افراد غیر ضروری است، آنها می توانند به افراد خاصی مانند گیاهخواران و افراد مسن کمک کنند.
با این حال، آنها ممکن است حاوی مواد مغذی کمتری نسبت به سایر مولتی ویتامین ها باشند و غالباً با قندها و مواد افزودنی دیگری پر می شوند.

 

منبع: healthline
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید