12 خطر سقط عمدی جنین برای مادر


12 خطر سقط عمدی جنین برای مادر

سقط جنین اگر به طور غیر ارادی و خودبخود صورت گیرد، عارضه جسمی شدیدی به همراه ندارد، یعنی زنان باردار باید توجه داشته باشند که بروز هر گونه خونریزی رحمی در این افراد غیرطبیعی است و بایستی علت آن توسط پزشک متخصص زنان بررسی شود. البته باید گفت در اکثر موارد، خونریزی در سه ماهه اول حاملگی، نشان دهنده سقط جنین است.

**سقط جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

ولی سقط عمدی جنین خطراتی را برای سلامتی مادر به همراه دارد. در این مطلب تعدادی از عوارض مهم مرتبط با سقط عمدی جنین را برایتان می‌گوییم.

 

1- مرگ: از جمله عللی که به مرگ مادر در اثر سقط جنین منجر می‌شوند، می‌توان به خونریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و حاملگی خارج رحم اشاره کرد.

 

2- سرطان پستان: با سقط جنین خطر سرطان پستان تقریبا دو برابر می‌شود.

**سرطان سینه (پستان): با علائم سرطان سینه بیشتر آشنا شویم

3- سرطان دهانه رحم، تخمدان و کبد: زنانی که یک بار سقط انجام داده‌اند در مقایسه با زنانی که سقط انجام نداده‌اند، بیشتر دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند. افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و کبد نیز با سقط‌های منفرد یا متعدد گزارش شده است.

**سرطان رحم چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان سرطان رحم

افزایش ابتلا به سرطان به دنبال سقط، با تغییرات هورمونی غیرطبیعی که بارداری را خاتمه می‌بخشد و تخریب درمان نشده دهانه رحم مرتبط است.
سقط جنین، خطر جفت سرراهی (پایین آمدن جفت در رحم مادر) در بارداری‌های بعدی را 7 تا 15 برابر بیشتر می‌کند

4- سوراخ شدن رحم: 2 تا 3 درصد زنانی که سقط جنین می‌کنند، در معرض خطر سوراخ شدن رحم قرار دارند. بسیاری از این جراحات تشخیص داده نشده و درمان نمی‌شوند، مگر این که معاینه  لاپاراسکوپی انجام شود.

 

خطر سوراخ شدگی رحم برای زنانی که قبلا زایمان کرده‌اند، یا هنگام سقط بیهوشی عمومی داشته‌اند، افزایش می‌یابد.

 

آسیب رحم ممکن است باعث بروز عوارضی در بارداری‌های بعدی گردد و حتی نیاز به هیسترکتومی (درآوردن رحم از بدن) شود که خود تعدادی از عوارض دیگر مانند پوکی استخوان را در بر دارد.

 

5- پارگی دهانه رحم: پارگی‌های دهانه رحم که نیازمند بخیه زدن هستند، در حداقل یک درصد سقط‌های سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد. پارگی‌های کوچک‌تر نیز که درمان نمی‌شوند، در درازمدت به تخریب سیستم باروری منجر می‌شوند.

آسیب دائمی دهانه رحم ممکن است به شل شدن دهانه رحم، زایمان زودرس و عوارض زایمان منجر شود.

خطر تخریب دهانه رحم در سقط‌های سه ماهه دوم بارداری و در مواردی که از لامیناریا برای اتساع دهانه رحم استفاده نمی‌شود، بیشتر می‌گردد.
 

6- جفت سر راهی: سقط جنین، خطر جفت سرراهی (پایین آمدن جفت در رحم مادر) در بارداری‌های بعدی را 7 تا 15 برابر بیشتر می‌کند که خود تهدیدکننده زندگی مادر است.

 

7-  تشکیل غیرطبیعی جفت به علت تخریب رحمی، خطر بروز بدشکلی‌های جنینی، مرگ قبل از زایمان و خونریزی بیش از حد طی زایمان را افزایش می‌دهد.

 

8- نوزادان معلول در بارداری‌های بعدی: سقط جنین با تخریب رحم و دهانه رحم همراه است که خطر زایمان زودرس، عوارض زایمان و تشکیل غیر طبیعی جفت در بارداری‌های بعدی را افزایش دهد. این عوارض از جمله علل معلولیت نوزادان است.

 

9- حاملگی خارج رحم: سقط به طور ویژه احتمال حاملگی‌های خارج رحم را افزایش می‌دهد. حاملگی‌های خارج رحم، خود تهدیدکننده زندگی مادر بوده و ممکن است منجر به نازایی گردد.

 

10- بیماری‌های التهابی لگن : این بیماری‌ها ممکن است به افزایش خطر حاملگی نابجا و کاهش باروری منجر گردد. 23 درصد از زنانی که در زمان سقط، عفونت کلامیدیا دارند، طی چهار هفته دچار بیماری‌های التهابی لگن می‌شوند.

**ورزش کگل چیست و چگونه انجام می شود؟

مطالعات نشان داده است که 20 تا 27 درصد متقاضیان سقط جنین دارای عفونت کلامیدیا هستند. تقریبا 5 درصد بیمارانی که عفونت کلامیدیایی نداشته‌اند، طی چهار هفته پس از سقط سه ماهه اول، دچار بیماری‌های التهابی لگن می‌شوند. به همین دلیل، زنان باید قبل از سقط جنین، برای غربالگری و درمان چنین عفونت‌هایی به پزشک متخصص مراجعه کنند.
سقط به طور ویژه با تغییرات رفتاری مانند هرزگی، سیگار کشیدن، مواد مخدر و اختلالات تغذیه ای ارتباط دارد که همگی تهدیدکننده سلامتی هستند

11- اندومتریوز: اندومتریوز از خطرهای بعد از سقط برای همه زنان است. اندومتریوز بیماریی است که در آن، بافت داخل رحم که آندومتر خوانده می‌شود، به اشتباه در جایی خارج از رحم رشد می‌کند.

زنان کم سن دو و نیم برابر زنان 20 تا 29 ساله مستعد ابتلا به اندومتریوز بعد از سقط هستند.

 

12- التهاب و عفونت بافت رحم عارضه دیگری است که دارای علائمی مثل درد شکم، تب و افزایش خونریزی می‌باشد. در واقع انتظار می‌رود که این مسئله در حدود نیم درصد کورتاژ با ساکشن، علی رغم پیشگیری آنتی بیوتیکی اتفاق بیفتد.

 

سه نکته

1- اکثر مطالعات نشانگر وجود خطر برای زنانی است که تنها یک بار سقط انجام می‌دهند. اما همین مطالعات نشان می‌دهند زنانی که سقط‌های مکرر داشته‌اند، در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند. این نکته به ویژه از آنجا قابل تامل است که در بیشتر موارد، سقط‌ها مکرر می‌شوند.

 

2- طی تحقیقی بر روی 1428 زن معلوم شد سقط عمدی جنین به طور مشخص با سطح پایین‌تر سلامتی بدن ارتباط دارد.

 

3- سقط به طور ویژه با تغییرات رفتاری مانند هرزگی، سیگار کشیدن، مواد مخدر و اختلالات تغذیه ای ارتباط دارد که همگی تهدیدکننده سلامتی هستند.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: تبیان
شفاجو

مقالات مرتبط

عفونت قارچی زنان باردار

به زنان باردار توصیه می‌شود که علایم عفونت قارچی واژن را بشناسند و به محض مواجهه با آن، سریعاً به پز...

سرطان سینه در مردان، علائم، تشخیص و درمان سرطان سینه

سرطان سینه در مردان همچون سرطان سینه در زنان رخ میدهد. علادم سرطان سینه در مردان و روش تشخیص و درمان...

تخم مرغ و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

خوردن 6 عدد تخم مرغ در طول هفته می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را تا 44 درصد کاهش دهد.

چگونه می توانیم خطر سرطان پستان را کاهش دهیم

ایجاد چند تغییر در شیوه زندگی می تواند تاثیر قابل توجهی بر میزان ابتلا به سرطان پستان داشته باشد. پس...