preloader

چگونه می توانم بدانم HPV دارم؟


چگونه می توانم بدانم HPV دارم؟
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 17006 اشتراک گذاری :

درمان HPV چگونه است؟

شما ممکن است  ویروس HPV  داشته باشید اما هرگز از آن باخبر نشوید و این اتفاق بسیار رایج است .کارشناسان تخمین می زنند که تقریبا 80 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا این ویروس را دارند.

بسته به نوع HPV که شما دارید ممکن است علائمی داشته و یا نداشته باشید البته بسیاری از مردم علائمی ندارند
برخی از انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های تناسلی شوند و برخی با سرطان دهانه رحم و سایر اعضای بدن ارتباط دارند. همچنین برخی از انواع HPV باعث زگیل های معمولی می شوند که شما ممکن است در قسمت های دیگر بدنتان مثل دست ها یا پاها پیدا کنید.

اگر زگیل های تناسلی دارید، نشانه ای از HPV است. رشد هر یک از انواع اینها یکسان نیست. آنها می توانند صاف، صورتی یا گوشتی و شکل دار باشند. آنها حتی ممکن است مانند گل کلم شکل بگیرند. شما می توانید یک یا چند زگیل داشته باشید و آنها می توانند کوچک یا بزرگ باشند. آنها ممکن است بر دهانه رحم، اسکروتوم، کشاله ران، ران یا آلت تناسلی رشد کنند.

زگیل تناسلی ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از رابطه جنسی (واژن، مقعد یا دهانی) با فردی که مبتلا به ویروس HPV  است بروز کند .


برخی از انواع عفونت HPV تناسلی با سرطان مرتبط هستند، از جمله سرطان دهانه رحم و سرطان دهان، آنوس، رئوفارنکس (قسمت میانی گلو، پشت دهان) یا آلت تناسلی. اگر شما با یکی از این انواع ویروس آلوده هستید، ممکن است که بدون تغییر علائم در در سلولهای بافت پیش از زایمان وجود داشته باشد.


آیا می توانم آزمایش کنم؟

اگر شما سالم هستید، پزشکان به طور معمول برای HPV آزمایش نمی کنند.

برای زنان، آزمایش پاپ اسمیر وجود HPV را بررسی نمی کند. این آزمایش تغییرات در سلولهای رحم شما را نشان می دهد به نظر می رسد اگر تغییرات خاصی در این سلول ها دارید، پزشک ممکن است از آزمایشگاه برای بررسی این ویروس کمک بگیرد. اگر بیش از 30 سال سن دارید و پاپ اسمیر شما طبیعی است، پزشک هنوز هم ممکن است شما را برای HPV تست کند. اگر شما دارای HPV و سلولهای گردن رحمی غیرطبیعی هستید، پزشک ممکن است آزمایشهای بیشتری را انجام دهد. اگر HPV دارید اما نتایج پاپ شما طبیعی هستند، در یک سال مجددا آنرا بررسی کنید.

بسیاری از افراد مبتلا به HPV که یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی هستند و این عفونت اغلب بدون درمان و به طور خود به خودی پاک می شود و اغلب افراد را بیمار نمی کند.


اما اگر آن را با خود داشته باشید و مشکلی ایجاد شود، پزشک شما، می تواند علائم عفونت را درمان کند. این مشکلات ممکن است شامل زگیل های تناسلی مرتبط با انواع کم خطر HPV (که معمولا به سرطان منجر نمی شود) و یا تغییرات پیش سرطانی باشد.


اگر شما دارای HPV هستید و  علائمی ندارید

ممکن است نیاز به درمان، حداقل بلافاصله پس از تشخیص HPV نداشته باشید ، پزشک شما می خواهد مطمئن شود که هیچ مشکلی از وجود آن در بدن شما وجود ندارد.


اگر شما یک زن هستید، پزشک شما ممکن است سلولهای شما را از گردن رحم جدا  کند، درست همانند زمانی که یک آزمایش پاپ اسمیر  انجام می دهید و آن را برای آزمایش ارسال می کنند. این تجزیه و تحلیل به دنبال یافتن مواد ژنتیکی یا DNA از HPV در سلول های بدن است. این فرایند می تواند انواع HPV را که سبب ایجاد مشکلات است پیدا کند. هیچ آزمایش مشابهی برای تشخیص ویروس HPV که باعث ایجاد سرطان در مردان می شود وجود ندارد.


اگر پزشک شما متوجه شود که شما نوعی HPV دارید که می تواند منجر به سرطان شود، ممکن است به شما پیشنهاد کند که تست های پاپ اسمیر را بیشتر انجام دهید تا بتواند علائم تغییرات غیرطبیعی سلول در ناحیه تناسلی را مشاهده کند. تغییرات غیر طبیعی سلول در گردن رحم ممکن است یک سرطان هورمونی باشد. پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش به نام کولپوسکوپی انجام دهد که در آن از یک دستگاه بزرگنمایی ویژه به نام کولپوسکوپ استفاده می کند تا به دقت دهانه رحم، واژن و ولوب ها را بررسی کرده و ببیند.


اگر باردار هستید یا سعی در تزریق دارید، قبل از اینکه شروع به درمان HPV کنید، باید بدانید که ممکن است بارداری شما تحت تاثیر قرار گیرد بنابراین این مسأله را با پزشک خود در میان بگذارید . پزشک شما ممکن است بخواهد تا بعد از اینکه نوزاد به دنیا بیاید، درمان را به تاخیر بیاندازد .


اگر شما این ویروس را داشته باشید چه اتفاقی رخ می دهد

عفونت HPV موجب تغییرات غیر طبیعی سلول می شود که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، پزشک ممکن است بخواهد این رویکرد را ببیند و صبر کند. گاهی اوقات سلول ها تغییر می کنند این رویداد به نام دیسپلازی گردن رحم، تغییرات پیش سرطانی سلول و یا نئوپلاسی داخل سرویکس هست.
اگر پزشک شما تصمیم به درمان سلول های غیر طبیعی گرفت، ممکن است از یکی از روش ها ی زیر استفاده کند:


• کریوتراپی که شامل انجماد سلول های غیر طبیعی با نیتروژن مایع است.
Conization این روش، همچنین به عنوان بیوپسی مخروط شناخته می شود و مناطق غیر طبیعی را حذف می کند.
• لیزر درمانی، این روش از اشعه  برای سوختن سلول های غیر طبیعی استفاده می کند.
• حلقه الکتریکی، جراحی روش برش (LEEP) سلول های غیر طبیعی با جریان الکتریکی حذف می شوند. هدف این است که تمام سلول های غیر طبیعی، از جمله بسیاری یا تمام سلول های HPV را حذف کنند.

 

اگر شما زگیل های تناسلی دارید

این رشد، که به علت عفونت HPV ایجاد می شود، می تواند برامده یا صاف باشد. آنها می توانند کوچک یا بزرگ صورتی یا رنگ پوست شما باشند. زگیل تناسلی ممکن است بر روی دهانه رحم، اسکروتوم، کشاله ران، ران، عضله یا آلت تناسلی ظاهر شود.
در حقیقت درمان زگیل ها با روش های پر قدرت پس از آنکه واقعا ظاهر می شود، ایده خوبی نیست و این کار باعث میشود  بیشتر رشد کنند، و شما مجبور خواهید شد بعدا دوباره آنها را درمان کنید.
انواع HPV 6  و 11، که به زگیل های تناسلی مربوط می شوند، تمایل دارند تا حدود 6 ماه رشد کنند، سپس ثبات می یابند. گاهی اوقات زگیل های تناسلی بدون درمان قابل مشاهده هستند.
اگر به درمان نیاز دارید، پزشک ممکن است پمادی را که می توانید در خانه استفاده کنید تجویز کند. دو گزینه وجود دارد:
Podofilox (Condylox)
Imiquimod (Aldara)
شما از podofilox برای حدود 4 هفته استفاده می کنید. این پماد بافت را از بین می برد. تحقیقات نشان می دهد که حدود 45 تا 90 درصد از زگیل ها از بین می روند ، اما گاهی اوقات زگیل ها دوباره برمی گردند.
Imiquimod سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا ویروس را از بین ببرد. این دارو اغلب زگیل ها را پاک می کند، اما نه همیشه به طور دائم.
پزشک شما همچنین می تواند سایر انواع درمان های حذف زگیل را تجویز کند. مانند گزینه های :
• کریوتراپی که زگیل با نیتروژن مایع خنثی می شود.
• اسید تری کلرواکتیک یک ماده شیمیایی است که روی سطح زگیل گذاشته می شود.
• می تواند سلول ها را به صورت جراحی، با یک اسکنپل، حذف کند.
• می تواند زگیل ها را با استفاده از جریان الکتریکی (الکتروکوتر) بسوزاند.
• با لیزر می تواند زگیل را تبخیر کند.

برخی زگیل ها با جراحی برداشته میشوند، میتواند این مشکل تنها در یک جلسه درمان می شود. تکنیک های دیگر حدود 80 تا 90 درصد نتیجه می دهند.


به طور کلی، زگیل های کوچکتر سریعتر از آن هایی که بزرگتر هستند درمان می شوند. زگیل در سطوح مرطوب ، در مقایسه با زگیل در سطوح خشک بهتر به درمان ها  جواب می دهند.


اگر زگیل های شما پس از چندین بار درمان از بین نرفتند ، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد تا ببیند آیا چیز دیگری اتفاق افتاده است یا خیر.

 

برای اطلاع از ویروس HPV و انواع آن اینجا کلیک نمایید.

اگر شما دغدغه مبارزه با این بیماری را دارید، به طرح جامع ملی کرشمه بپیوندید...

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید