preloader

آیا بیماری ایدز یک بیماری زنانه است؟


آیا بیماری ایدز یک بیماری زنانه است؟
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10810 اشتراک گذاری :


بیماران مبتلا به ایدز به سرعت در حال تبدیل شدن به جمعیتی زنانه هستند. این اتفاق در سراسر جهان بدون استثنا می افتد.
وقتی به آمار مراجعه می کنیم میبینیم که بیش از نیمی از بیماران ایدز، زنان و بسیاری از این زنان در سن 20 سالگی خود هستند. این امر باعث می شود زنانه شدن اپیدمی ایدز بسیار سریع و رو به رشد به نظر برسد.

"این واقعا یک فاجعه است"

آشنایی با بیماری ایدز و علائم ایدز (HIV)


زنانگی ایدز

دکتر جولی، از مرکز تحقیقات سرطان در سیاتل، از اوایل روزهای ابتلا به بیماری همه گیر ایدز آن را مورد مطالعه قرار داده است.
او میگوید: در این روز و سال، اگر شما درباره سلامت زنان صحبت میکنید، باید درباره HIV و ایدز صحبت کنید.

یکی از چیزهایی که مخصوصا در مورد این موضوع مهم است این است که عفونت های جدید با شیوع HIV در زنان افزایش می یابد. این موارد بیشتر و بیشتر می شود و در جمعیت اچ آی وی / ایدز اپیدمی می شود.

او در  یک بخش ویژه "بهداشت زنان" در مجله Science، یادآوری می کند که آخرین آمار CDC نشان میدهد جمعیت رو به رشد زنان مبتلا به ایدز در ایالات متحده آمریکا 15 برابر سریعتر نسبت به جمعیت مردان رو به افزایش است. چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

 جنوب صحرای آفریقا یک سرنخ را ارائه می دهد. در آنجا، 60٪  تا  75٪ از عفونت های اچ آی وی در افراد 15 تا 24 ساله و در زنان وجود دارد.
در آفریقا، میزان ابتلا به اچ آی وی در زنان جوانتر و در دهه اول فعالیت جنسی بالاتر از مردان در همان سنین است. ما می بینیم که خطر در آن ها  چند برابر همتایان مرد است.

 

"این اتفاق "زنانگی" ایدز نامیده می شود"

برای تشخیص HIV چه آزمایشاتی میتوان انجام داد؟

 


"زن بودن" به معنی بسیاری از ویژگی های خوب زنان مانند فضیلت و شهود و توانمندسازی است. متأسفانه ما این را نمی بینیم. نسبت زنانی که مبتلا به اچ آی وی هستند، در حال افزایش است. این بیماری در دنیا نسبت به آسیب پذیر ترین  اعضای جامعه  بیشتر رخ داده است، که اغلب در معرض ابتلا به بیماری های جنسی قرار می گیرند. اگر بخواهیم بیشتر دقت کنیم این مسئله بی ثباتی زنان را در این اپیدمی نشان می دهد.

بیماری ایدز و ویروس اچ آی وی، حقایق و افسانه ها

 

مسائل زنان، کلید پیشگیری از ایدز است

ممکن است استدلال کنید که زنان هیچ گاه قدرت بیشتری از مردان نداشته اند، اما مثلا زنان آمریکایی که قدرت اقتصادی و اجتماعی ندارند - زنان اقلیت - دقیقا کسانی هستند که در معرض حملات ایدز قرار دارند.

در ایالات متحده، کوین و اوربو، توجه داشته باشید که ایدز در زنان سیاه پوست 25 برابر بیشتر از زنان سفید پوست و 4 برابر بیشتر از زنان اسپانیایی است. هشت نفر از 10 مورد از این عفونت ها از جنس مخالف و از  یک شریک آلوده است.

داده ها در ایالات متحده به طرق مختلف نشان دهنده همان مسائلی است که زنان در کشورهای در حال توسعه با آن مواجه هستند.

این مسائل در رابطه با قدرت جنسی و اقتصادی زنان در جوامع شان بسیار مهم است. به دلایلی زنانی که  اچ آی وی دارند، شباهت زیادی به زنان در کشورهای فقیر دارند. این به معنی مسائل نژادی نیست بلکه نشان دهنده این است که آن ها  همان موانع اجتماعی و فرهنگی برای حافظت از خود در برابر اچ آی وی را دارند که زنان در جوامع فقیر.

برخی از این مسائل بیولوژیکی هستند. یک برخورد اشتباه  با همسر آلوده به HIV برای زن خطرناک تر از یک مرد است. این امر مخصوصا برای نوجوانانی که انقباضات دستگاه تناسلی آنها زیاد است و در معرض ابتلا به عفونت HIV هستند بیشتر است.

به نظر می رسد استفاده از داروهای ضد بارداری مبتنی بر هورمون مانند قرص ، آسیب پذیری زن را به عفونت HIV افزایش می دهد و احتمالا با زایمان زود هنگام می تواند یک زن را به سرعت آلوده کند

کودکان مبتلا به اچ آی وی و ایدز.

 

در ارتباط با این عوامل بیولوژیکی، مسائل اجتماعی و فرهنگی هستند:

زنان جوان که دارای رابطه جنسی با مردان مسن هستند کمتر توانایی مذاکره در مورد رابطه جنسی سالم را دارند.
فقر، زنان را مجبور می کند بیشتر بر نیازهای فوری مثل غذا، سرپناه و امنیت شخصی تمرکز کنند تا اینکه از خطر ابتلا به ایدز دور بمانند.
دسترسی اندک به مراقبت های بهداشتی به این معنی است که شرکای جنسی مردان HIV مثبت برای عفونت های خود مورد آزمایش قرار نمی گیرند یا درمان نمی شوند. این بدان معنی است که سطح ویروسی بالاتری در شریک  اچ آی وی مثبت و خطر بیشتری برای انتقال ویروس ایدز وجود دارد.
دسترسی بد به مراقبت های بهداشتی همچنین به این معنی است که بسیاری از زنان نمی فهمند که به HIV آلوده شده اند در نتیجه نمی توانند از خود در برابر عفونت های جدی مرتبط با ایدز محافظت کنند.
تأکید قوی بر داشتن فرزند، باعث ایجاد رابطه جنسی بدون محفاظت می شود.
زنان متاهل اغلب نمی توانند با همسرانشان در مورد مسائل جنسی صحبت کنند.

رابطه جنسی سالم با استفاده از کاندوم یک نوع حمایت از زنان است که زنان آن را به طور مستقیم کنترل نمیکنند. کاندوم زنانه، در حالی که در برخی موارد مفید است، این نیاز را رفع  نمی کند.

حقایقی در مورد کاندوم: آنچه باید در مورد کاندوم بدانید!


جستجو برای راه حل ها

در پنج سال گذشته آگاهی در مورد این که زنان نه تنها از راه انتقال مادر به کودک در معرض بار سنگین اچ آی وی قرار دارند،  بلکه خود تحت فشار ابتلا به این بیماری هستند، افزایش یافته است و ما برای یافتن و اولویت بندی استراتژی هایی که ممکن است این خطر در زنان را کاهش دهد امیدوار هستیم.

نتیجه تحقیقات روی ایدز، ساختن یک واکسن موثر است. این هدف همچنان دست نیافته است، اگر چه پیشرفت هایی حاصل شده است.

زنان باید در رابطه جنسی از خود محافظت کنند این حفاظت می تواند با یک میکروبیکید واژینال باشد. محققان در سرتاسر جهان برای تولید یک کرم ایمنی یا ژل حاوی موادی که باعث کشتن ویروس HIV شود رقابت می کنند.

میکرو بیسیک ها از این لحاظ که شخصی و تحت کنترل زنان اند خوب هستند. ما باید آن ها را به زنانی که توانایی حمایت از خودشان را دارند، بدهیم. حتی در جمعیت هایی مانند آتلانتا، ما نیاز به روشن کردن زنان برای محافظت از خودشان را داریم.
یک  میکروبیکید اگر قبل از هر گونه برخورد جنسی استفاده شود واجد شرایط ایده آل است و چیزی نیست که مانند یک قرص یا تزریق یا یک حلقه درون واژنی هر بار استفاده شود، قطعاً کارهای زیادی در زمینه روش های زیست پزشکی برای زنان برای محافظت از خود در مقابل عفونت HIV وجود دارد.
اما تنها پیشرفت علمی می تواند چاره ساز باشد.
وقتی درباره نابرابری های جنسیتی  و فقر صحبت می کنید، راه حل های آماده ای در جامعه علمی وجود ندارد  ما دقیقا نمی دانیم چگونه با این مسائل برخورد کنیم. بنابراین در برخورد با اچ آی وی و ایدز، زمینه های پزشکی و علمی  توانسته اند در توسعه داروهای ضد ویروسی موفق باشند، اما در زمینه پیشگیری از HIV ، AIDSبه پیشرفت های خاصی دست نیافته است.

ما معتقدیم  ایدز مشکلی است که  چندین رویکرد دارد، اما شاید تحقیقات ما برای پیدا کردن راه حل تا به حال چند رویکردی نبوده است.

برای دریافت رژیم آنلاین شفاجو اینجا کلیک کنید.

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید