preloader

تست های سلامتی بانوان در دهه ی چهل سالگی


تست های سلامتی بانوان در دهه ی چهل سالگی
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10175 اشتراک گذاری :

شما به عنوان یک خانم در دهه چهل و پنجاه چقدر سالم هستید؟ دهه ی چهل سالگی بهترین فرصت برای ارزیابی سلامتی، اصلاح بی احتیاطی های گذشته و آماده کردن بدنتان برای چند دهه ی دیگر زندگی کردن است. پزشک شما میتواند با معاینه ی شما به شما کمک کند تا بتوانید مشکلاتی که‌ میتوانند به سلامتی تان آسیب بزنند را به شما بگویند. در ادامه لیستی از آزمایش هایی که یک خانم میتواند درخواست کند را خواهیم گفت (توجه داشته باشید که پزشک شما با توجه به اطلاعات سلامتی شما میتواند آزمایش های بیشتری توصیه کند)

تست قند خون: داشتن تغذیه ی اشتباه (نوشابه، هات داگ، غذاهای سرخ کردنی) برای چند دهه، در کنار افزایش وزن (بیشتر به خاطر تغییرات هورمونی) ممکن است فشار بیش از حدی به پانکراس شما آورده باشد. اگر پانکراس به خاطر فشار زیاد عملکرد صحیح خود را از دست دهد، میتواند منجر به دیابت شود. همه در چهل و پنج سالگی باید یک تست (فست)قند خون دهند و این آزمایش را حداقل هر سه سال یک بار انجام دهید. پزشک شما ممکن است بر اساس وضعیت سلامتی شما یا خطراتی که شما را تهدید میکند به شما توصیه کند زودتر این آزمایش را شروع کنید یا دفعات بیشتری آن را انجام دهید.

تست سینه و انجام غربالگری ماموگرافی: شما ممکن است به طور منظم در خانه سینه های خود را معاینه کنید یا پزشک شما به طور سالانه آن ها را معاینه کند، اما بیشتر متخصصان توصیه میکنند بعد از چهل سالگی در کنار همه ی این ها، غربالگری ماموگرافی را نیز انجام دهید. البته انجمن سرطان آمریکا سن چهل و پنج سالگی را برای شروع این تست توصیه میکند که همه ی متخصصان با آن موافق نیستند. برای انتخاب زمان شروع غربالگری با پزشک خود مشورت کنید.

فشار خون: اگر فشار خون شما رو به افزایش است تعجب نکنید، این اتفاق شایع است. خوشبختانه شما میتوانید فشار خون را با رژیم غذایی، ورزش و دارو کاهش دهید. کاهش فشار خون کلید عمر طولانی است و تلاش برای کاهش آن، ارزش نتایجی که خواهد داشت را دارد.

کلسترول خون: یک آزمایش خون ساده میتواند جان شما را نجات دهد. تنها در آمریکا بیش از هفتاد و یک میلیون نفر کلسترول خون بالا دارند. کلسترول بالای خون میتواند باعث حمله ی قلبی و سکته مغزی شود. بیماری های که در هر چهل ثانیه جان یک نفر را میگیرند.اگر کلسترول خون شما بالاست با تغییر دادن رژیم غذایی خود و استفاده از داروهایی مثل استاتین از خود مراقبت کنید.

خودتان را وزن کنید: شما  احتمالا تمام عمر بدون توجه به افزایش وزن، به راحتی چیپس ها و همبرگرهای زیادی خورده اید، حالا ترازو به شما واقعیت را نشان خواهد داد. به آنچه که ترازو به شما نشان میدهد توجه کنید. اضافه وزن میتواند باعث افزایش احتمال ابتلای شما به بیماری های مختلفی از جمله دیابت و بیماری های قلبی شود.

تست سیستم عضلانی اسکلتی (Pelvic Test) و آزمایش دهانه ی رحم (Pap Test) : بله شما به این آزمایش ها نیاز دارید، مخصوصا اگر فعالیت جنسی زیادی دارید. انجام این تست های چند دقیقه ای میتواند، مزایای بسیاری برای محافظت از شما در مقابل سرطان و بیماری های مقاربتی داشته باشد. پزشک شما به شما خواهد گفت هرچند وقت یک بار به آزمایش دهانه ی رحم نیاز خواهید داشت.

به خال ها توجه کنید: تمام آن سال هایی که آفتاب میگرفتید ممکن است باعث  شوند که مبتلا به سرطان پوست شوید. خوشبختانه بیشتر انواع سرطان پوست قابل درمان هستند. پس حتما به خاطر بسپارید که از پزشک خود درخواست کنید پوست شما را معاینه کند تا در صورت وجود خال های خطرناک و تغییرات در پوستتان متوجه آن شود.

مراقب چشم های خود باشید: در خواندن یا کار کردن با کامپیوتر مشکل دارید؟ این غیر طبیعی نیست. حتما تا شصت سالگی چشم های خود را هر یک یا دو سال یک بار بینایی سنجی کنید تا در صورت ابتلا به پیر چشمی، آب سیاه چشم و تباهی لکه ی زرد چشم (Macular Degeneration) سریع تشخیص داده شود. اگر مشکلات بینایی دارید یا در عوامل خطرزای بیماری های چشمی در شما وجود دارد باید بیشتر این تست ها را انجام دهید.

سیستم ایمنی بدن خود را چک کنید: از پزشک خود بپرسید که آیا مجددا به واکسن های کزاز، دیفتری، سیاه سرفه و یا واکسن زات الریه نیاز دارید یا خیر. همچنین تقریبا تمام افراد بزرگسال باید واکسن آنفولانزا را در هر پاییز بزنند.

منبع: webmd
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید