preloader

ویتامین برای بچه ها


ویتامین برای بچه ها
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10179 اشتراک گذاری :

راهنمای بارداری و پرورش کودکان

کودکان در حال رشد به خصوص آن هایی که غذاهای متنوع نمی خورند، گاهی اوقات به اندازه کافی ویتامین آ و سی دریافت نمی کنند. همچنین دریافت ویتامین دی فقط از طریق غذا، سخت است.

به همین دلیل است که وزارت سلامت آمریکا، توصیه می کند به کودکان ۶ ماهه تا پنج ساله هرروز مکمل هایی شامل ویتامین آ، دی و سی داده شود.

همچنین توصیه میشود که به کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، از روز تولد هرروز به آنها مکمل ویتامین دی داده شود، جدا از اینکه مادر از مکمل ویتامین دی استفاده کند یا نه.

به کودکانی که روزانه بیش از پانصد میلی لیتر(تقریبا به اندازه دو لیوان شیر خشک استفاده می کنند، نباید مکمل های ویتامین داده شود. چون شیر خشک دارای ویتامین دی و مواد مغذی دیگر است.

 

از کجا می توانید قطره های ویتامین کودکان را تهیه کنید؟

پزشک شما می تواند شما را در این رابطه راهنمایی کند. بعضی از مکمل هایی که در فروشگاها به فروش می رسند دارای ترکیبات و ویتامین های دیگر هستند. با پزشک داروساز در رابطه با اینکه کدام مکمل برای فرزند شما مفید ترین است مشورت کنید.

دریافت مقدار زیاد از یک نوع ویتامین می تواند مضر باشد. طبق مقدار تعیین شده روی جعبه استفاده کنید و مراقب باشید تا به فرزندتان همزمان دو مکمل ندهید.

به طور مثال وقتی به فرزندتان روغن کبد ماهی داده اید دیگر به او قطره ی ویتامین ندهید، چون خود روغن ماهی شامل ویتامین آ و دی است. یک مکمل به تنهایی کافی است.

 

ویتامین دی

ویتامین دی در غذاهای کمی مثل روغن ماهی و تخم مرغ یافت می شود. البته ویتامین دی به بعضی غذاها مانند روغن spreads و سرلاک های صبحانه اضافه می شود.

بهترین منبع ویتامین دی، آفتاب تابستان روی پوست ماست. اما مهم است که امنیت پوست فرزند خود را در مقابل آفتاب حفظ کنید.

بچه ها نباید در هوای گرم به مدت طولانی زیر نور آفتاب باشند، مراقب باشید که قبل از اینکه پوستشان بسوزد یا قرمز شود پوست آن ها را بپوشانید یا به نحوی از آن مراقبت کنید.

کودکان خردسال همچنان باید از قطره های ویتامین استفاده کنند، حتی اگر زیر نور آفتاب هم قرار می گیرند.

 

وزارت سلامت آمریکا توصیه می کند که:

 • بهتر است به اطفالی که با شیر مادر تغذیه می کنند از روز تولد تا یک سالگی روزانه ۸.۵ تا ۱۰ میکروگرم ویتامین دی داده شود. این توصیه ارتباطی با اینکه مادر مکملی که شامل ویتامین دی باشد می خورد یا نه ندارد.
 • کودکانی که به آنها روزانه بیش از ۵۰۰ میلی لیتر شیر خشک داده می شود نباید از سایر مکمل های ویتامین دی استفاده کنند زیرا شیر خشک خود دارای ویتامین دی و سایز مواد مغذی است.
 • به کودکان از سن یک تا چهار سالگی باید مکملی داده شود که شامل ۱۰ میکرو گرم ویتامین دی باشد.

 

ویتامین آ

ویتامین آ برای نوزادان و کودکان بسیار مهم است و بعضی از آن ها ممکن است به اندازه کافی آن را دریافت نکنند. ویتامین آ سیستم ایمنی آن ها را تقویت می کند، می تواند به دید آن ها در نور کم کمک کند و پوست آنها را سالم نگه دارد.

منابع خوب ویتامین آ عبارت اند از:

 • محصولات لبنی
 • کره های گیاهای و حیوانی غنی شده
 • هویچ، سیب زمینی های شیرین، شلغم زرد سوئدی و انبه
 • سیزیجات تیره مثل اسفناج کلم و بروکلی

مکمل های غذایی که شامل ویتامین آ و سی هستند برای بچه ها از سن 6 ماهگی تا 5 سالگی توصیه می شود، مگر اینکه روزانه بیش از 500 میلی لیتر یا دو لیوان شیر خشک استفاده کنند.

 

ویتامین سی

ویتامین سی برای سلامت عمومی بچه ها و سیستم ایمنی آنها مهم است. همچنین می تواند کمک کند که بدن آنها آهن را جذب کند.

منابع خوب ویتامین سی شامل:

 • پرتقال
 • کیوی
 • توت فرنگی
 • بروکلی
 • گوجه فرنگی
 • فلفل

تغذیه سالم برای کودکان

برای بچه ها مهم است که غذای سالم بخورند تا مطمئن شویم تمام انرژی و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد سالم را دریافت می کنند.

منبع: nhs
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید