preloader

رژیم غذایی مادر در دوران بارداری می تواند بر آلرژی کودک تأثیر بگذارد


رژیم غذایی مادر در دوران بارداری می تواند بر آلرژی کودک تأثیر بگذارد
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 10457 اشتراک گذاری :

 محققان معتقدند با بررسی بیشتر درمورد چگونگی رژیم غذایی یک زن باردار می توانند به میزان احتمال ابتلا کودک به آلرژی پی ببرند.
 علاوه بر این، محققان دریافته اند که زایمان به صورت سزارین، در مقایسه با زایمان طبیعی، ممکن است خطر ابتلا به آلرژی را در نوزادان افزایش دهد.
 محققان می گویند، زنان باید سعی كنند رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و سالم بمانند اما نباید بیش از حد هم نگران این خطرات باشند.
کارشناسان از مدت ها قبل می دانند که وقتی که زن حامله است، آنچه می خورد و چیزی که در معرض آن قرار می گیرد همگی می تواند بر جنین تأثیر بگذارد.
اکنون، آنها می آموزند که چگونه یک رژیم غذایی در زن باردار، بر کودک او موثر است و حتی چگونه، می تواند بر خطر ابتلا به آلرژی نوزاد تأثیر بگذارد.
مطابق دو مطالعه جدید، چگونگی تغذیه یک زن در حین بارداری، چگونگی زایمان و چگونگی تغذیه کودک خود، همه می تواند بر خطر کودک برای ایجاد آلرژی کودک تأثیر بگذارد.
این تحقیق در نشست سالانه کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI) آمریکا ارائه شده است.

به گفته این مطالعه، طرز به دنیا آمدن و تغذیه شیرخوارگان بر رشد آلرژی در آنان تأثیر می گذارد.
در مطالعه اول داده های بیش از 158000 کودک مورد بررسی قرار گرفت. محققان، کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، اگزما، آسم و تب یونجه را مورد بررسی قرار دادند. سپس، آنها چگونگی به دنیا آمدن کودکان و اینکه آیا آنها به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوند یا خیر را  بررسی کردند.
دکتر دیوید هیل، متخصص آلرژی در بیانیه ای اینطور می گوید: "ما فهمیدیم که زایمان طبیعی با کاهش سرعت رشد آلرژی همراه است."
هیل افزود: "در حالی که یک مادر همیشه نمی تواند نحوه به دنیا آمدن نوزاد خود را کنترل کند، شیردهی اختصاصی یا مکمل شیر مادر ممکن است در کاهش میزان شروع  آلرژی در کودکان مفید باشد"

رژیم غذایی در دوران بارداری بر رشد آلرژی تأثیر می گذارد.

مطالعه دوم با هدف بررسی ارتباط بین نحوه تغذیه مادران در دوران بارداری، سابقه ابتلا به بیماری آلرژیک و رشد کودک با اگزما و حساسیت های غذایی وجود دارد.
کارینا ونتر، PhD، RD، مجری مطالعه آنچه را که 3131 زن باردار در دوران بارداری می خوردند، ردیابی می کند، ضمن اینکه سابقه آلرژی را نیز در آن ها  ذکر می کند.
کودکانی که احتمال ابتلا به اگزما و یا آلرژی غذایی داشتند، در مادرانی با تنوع رژیم غذایی ضعیف که سابقه بیماری آلرژیک داشتند، به دنیا آمدند. در حقیقت، 33 درصد از کودکان در سن 2 سالگی به آلرژی مبتلا می شوند در صورتی که مادرانشان تنوع غذایی کم و فقیر و سابقه بیماری آلرژیک داشتند.
و 21 درصد کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری از رژیم غذایی متنوع تری برخوردار بودند، صرف نظر از اینکه سابقه بیماری آلرژیک دارند یا خیر، کودکانشان تا 2 سالگی از ابتلا به اگزما و یا آلرژی غذایی در امان بودند.

نویسندگان گزارش دادند که زنان باردار - به ویژه آنهایی که آلرژی دارند - باید آگاه باشند که رژیم غذایی آنها می تواند بر احتمال ابتلا به اگزما و یا آلرژی غذایی کودک تأثیر بگذارد.
ونتر گفت كه مطالعه وی "واقعاً نشانه ای از اینكه همه چیز ممکن است از رحم شروع شود" به دست می دهد. تحقیقات بیشتری، از جمله یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی، برای ارائه توصیه های خاص مورد نیاز است.


چه کاری انجام دهیم و چه زمانی این کار را انجام دهیم
طبق گفته های استیسی گالوویتز، متخصص آلرژی از نیوجرسی، اگرچه این مطالعات می تواند باعث ایجاد عناوین جدیدی شود، اما این یافته ها چیز جدیدی نیست.
ما هنوز به طور مشخص نمی دانیم که غذاهای خاص در رژیم غذایی مادر یا عدم وجود آنها چه تأثیری در پیشرفت آلرژی دارند. ما همچنین نمی دانیم که چه میکروبیومهای مادر (
زیستگاه گونه‌های مختلف باکتری و قارچ‌های ) بر پیشرفت ایمنی نوزاد تأثیر می گذارد.

وی گفت: "تعدادی از مطالعات قانع کننده از مفهوم پنجره بحرانی قرار گرفتن در معرض آلرژی ها در اوایل شیرخوارگی - و شاید حتی در دوران بارداری - در پیشگیری از بیماری های آلرژیک حمایت کرده اند."
تغییرات رژیمهای غذایی مادران در دوران بارداری به عنوان راهی برای محدود کردن پیشرفت آلرژی، آسم و درماتیت آتوپیک پیشنهاد شده است.
در حال حاضر، توصیه های خاصی برای جلوگیری از آلرژی قطعی در فرزند متولد نشده آنها وجود ندارد. گالوویتز خاطرنشان کرد: اما بیشتر متخصصان از حفظ یک رژیم غذایی متعادل در طول دوران بارداری و تغذیه با شیر مادر حمایت می کنند، زیرا مشخص نشده است که محدودیت های خاص آلرژن های کلیدی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری آلرژیک در آینده  کودکان چیستند.

وی گفت: "در حال حاضر، من به زنان توصیه می کنم که نیازی به جلوگیری از حساسیت های غذایی در دوران بارداری ندارند، مطابق با دستورالعمل های بین المللی فعلی تغذیه کنند. توجه به این نکته ضروری است که این دستورالعمل ها به طور جدی مصرف آلرژن های غذایی را توصیه نمی کنند. "همه زنان باردار باید در صورت امکان از رژیم غذایی سالم و متنوع استفاده کنند."
گالوویتز در مورد اینکه چرا نوع زایمان ممکن است برخی از کودکان را به ابتلا به اختلالات آلرژیک مستعدتر کند معتقد است  این امر به دلیل وقفه در انتقال میکروبیوم مادر و متعاقباً میکروبیوم روده است که وقتی کودک از کانال زایمان عبور نمی کند، اتفاق می افتد .
وی گفت: "این موضوع  مربوط به ایده جهانی تر ما در مورد" فرضیه بهداشت "، یا عدم معرفی زود هنگام میکروب ها و سرکوب مناسب سیستم ایمنی بدن در نوزادان / کودکان است.
گالوویتز گفت، سزارین معمولاً توصیه نمی شود، مگر اینکه پزشک این روش را پیشنهاد کند، بنابراین توصیه می شود در صورت عدم وجود نشانه های نیاز به سزارین، زایمان طبیعی انجام شود.
زنان باید در نظر داشته باشند که این مطالعه نمی گوید که داشتن یک سزارین یا دادن شیر خشک به نوزاد حتما باعث بروز مشکلات آلرژی خواهد شد.
گالوویتز افزود: "دلایل بسیاری وجود دارد - چه داوطلبانه و چه غیر ارادی - که زنان از طریق سزارین زایمان کنند و کودک را با شیر خشک تغذیه کنند و نباید به خاطر این کار و انتخابی که می کنند احساس شرم کنند.
اگر کودکی علائم اولیه یک بیماری آلرژیک مانند ابتلا به اگزما را نشان دهد، والدین باید از متخصص آلرژی کمک بگیرند. گالوویتز می گوید، انجام این کار در اوایل زندگی ممکن است به حداقل رساندن شدت آلرژی کمک کند.

برای دریافت رژیم آنلاین شفاجو کلیک کنید.

منبع: healthline
نویسنده : شفاجو

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید