preloader

مشکلات جنسی و ارتباط آنها با بیماری افسردگی


مشکلات جنسی و ارتباط آنها با بیماری افسردگی
امتیاز 4.6 / تعداد بازدید : 19020 اشتراک گذاری :

اگر شما مبتلا به بیماری افسردگی تشخیص داده شده اید و همچنین از مشکلات جنسی رنج می برید، نگران نباشید، این تنها شما نیستید که با این مشکلات مواجه هستید. مشکلات جنسی شما ممکن است مواردی مانند اختلال نعوظ (ED) یا نداشتن توانایی در به ارگاسم رسیدن و داشتن لذت جنسی باشد که اغلب همزمان با افسردگی رخ می دهند. خبر خوب این است که پزشکان معمولا قادر به درمان مشکلات جنسی مرتبط با افسردگی هستند.

چه ارتباطی بین مشکلات جنسی و بیماری افسردگی وجود دارد؟

قدرت تفکرِ مغز، یکی از اعضای جنسی با حساسیت بسیار بالا است. میل جنسی از مغز شروع می شود و سپس بر روی سایر اندام ها تاثیر می گذارد. دلیل این قضیه ماده ی شیمیایی خاصی در مغز به نام پیام رسان های عصبی است که موجب افزایش روابط بین سلول های مغز می شود و جریان خون در اندام های جنسی را بالا می برد. اما مشکل از اینجا شروع می شود که در بیماری افسردگی و سایر اختلالات خلقی تعادل این مواد شیمیایی در مغز به هم می ریزد.

بسیاری از بیماران مبتلا به افسردگی، چه زن و چه مرد، اعلام می کنند که میل جنسی آنها کم شده و یا اصلا میل جنسی ندارند که همین امر فشار فوق العاده زیادی را بر روی روابط زناشویی ایجاد می کند

آیا دارو های ضد افسردگی منجر به بروز این اختلالات جنسی می شود؟

داروهایی که برای درمان افسردگی به کار می روند، علاوه بر اینکه به بهبود خلق و خو و داشتن احساس مثبت و بهتر کمک می کنند، می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی نیز داشته باشند. این عوارض جانبی می توانند منجر به بروز مشکلات جنسی و اختلال در روابط زناشویی نیز شوند.

دارو های ضد افسردگی با تغییر در تعادل مواد شیمیایی مغز به بهبود خلق و خوی افراد مبتلا به بیماری افسردگی کمک می کنند. اما همین مواد شیمیایی در فعالیت های جنسی و زناشویی نیز نقش دارند. این دارو ها که این تعادل شیمیایی را تا حد زیادی به هم می ریزند اغلب باعث اختلال در عملکرد جنسی و فعالیت های زناشویی می شوند. در این حالت با افزایش دوز مصرفی دارو های ضد افسردگی، میزان این اختلالات جنسی نیز افزایش می یابد.

کدام یک از انواع مشکلات جنسی و زناشویی با داروهای ضد افسردگی در ارتباط هستند؟

مشکلات جنسی ای که با داروهای ضد افسردگی در ارتباط هستند شامل موارد زیر می باشند:

  • ناتوانی در شروع و یا لذت بردن از رابطه ی جنسی و زناشویی
  • اختلال نعوظ (ED) در مردان
  • کاهش میل جنسی
  • عدم توانایی در به ارگاسم رسیدن

چگونه مشکلات جنسی مرتبط با افسردگی درمان می شوند؟

راه هایی برای مدیریت مشکلات جنسی ناشی از دارو های ضد افسردگی بدون اختلال در فرایند درمان افسردگی وجود دارد. ممکن است پزشک شما داروهای ضد افسردگی جدیدی را برای شما تجویز کند و یا ممکن است داروهای دیگری را تجویز کند که به صورت همزمان با دارو های فعلی مصرف کنید.

اگر پزشک شما در مورد مشکلات جنسی شما مطلع نباشد نمی تواند برای درمان آن اقدامی بکند لذا با والدین و پزشکتان در مورد مشکلات جنسی خود، بی پرده و راحت حرف بزنید. حتما پزشکتان در مورد وضعیتی که در آن قرار دارید به شما کمک می کند.

بسیاری از افراد بعد از اینکه متوجه می شوند که مشکلات جنسی آنها با داروی های ضد افسردگی ای که مصرف می کنند در ارتباط است، در نهایت باز هم مصرف دارو های افسردگی را انتخاب می کنند.

*۵ سوال که به تشخیص افسردگی کمک می کنند

*۱۶ نکته برای درمان افسردگی به روش های خانگی

*علائم بیماری افسردگی: افراد افسرده چه ویژگی هایی دارند؟

*بیماری افسردگی چیست؟ علائم بیماری افسردگی و انواع آن

*مشکلات جنسی مردان چه هستند؟ انواع و علل مشکلات جنسی مردان

منبع: WebMD
نویسنده : شفاجو
تاریخ انتشار :

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظرات خود را در این بخش بیان کنید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.


نظری برای نمایش وجود ندارد , شما اولین باشید